Як стягнути борг, якщо боржник помер?

Якщо людина взяла кошти в борг або кредит у банку та померла, то яким чином можна повернути гроші? Дані правовідносини регулюють статті 1281-1282 Цивільного кодексу України.

Слід звернути увагу на наявність спадщини і спадкоємців. Від спадкодавця до спадкоємців переходять як права на нерухоме майно, так і обов’язки  зі сплати боргів. Відбувається заміна боржника у зобов’язанні. При цьому доводити наявність боргу має сам кредитор, а відповідними доказами можуть бути розписка або договір позики.

Законодавством встановлено, що спадкоємці зобов’язані:

•    повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги,

•    задовольнити вимоги кредитора повністю,

•    у межах вартості майна, одержаного у спадщину,

•    шляхом вчинення одноразового платежу,

•    якщо спадкоємців декілька, кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Терміни.

Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.

Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у зазначені строки, позбавляється права вимоги. Пропуск вищевказаних термінів є підставою для залишення вимог кредитора без задоволення.

Алгоритм дій кредиторів

Якщо ви дали в борг і у вас є відповідна розписка (договір позики), а боржник помер, не повернувши борг:

1.    Поцікавтесь, чи залишилась після нього спадщина (активи, нерухоме і рухоме майно).

2.    Дізнайтесь, чи є у померлого боржника спадкоємці.

3.    Для цього зверніться до державної нотаріальної контори за останнім місцем реєстрації боржника (майна) і  з’ясуйте, у якого нотаріуса відкрита спадкова справа, письмово зверніться до нотаріуса, який відкрив спадкову справу.

4.    Не пропустіть термін в 6 місяців після того, як дізнались про смерть боржника. Пам’ятайте, що у  вас є лише 1 рік для відповідних дій та стягнення боргу зі спадкоємців після дати, коли мав бути повернутий борг (настання строку вимоги).

5.    Пам’ятайте, пропуск термінів звернення про стягнення боргу зі спадкоємців боржника є підставою для залишення судом вимог кредитора без задоволення.

6.    У разі недосягнення домовленості між спадкоємцями та кредитором щодо порядку і способів задоволення його вимог або в разі відмови спадкоємців від одноразового платежу, кредитор має право звернутися до суду з позовною заявою і суд накладає стягнення на майно, яке передано їм у натурі.

Отже, на практиці ситуація може розвиватися наступним чином.

Варіант 1. Відразу після того, як кредитор дізнався про смерть боржника, він зобов'язаний звернутися з претензією кредитора до нотаріуса, у якого відкрито спадкову справу. (Якщо спадкову справу на момент звернення кредитора не відкрито, кредитор має право звернутися до будь-якого нотаріуса нотаріального округу за останнім місцем проживання померлого). Відповідно до Методичних рекомендаціях щодо вчинення нотаріальних дій, пов’язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, затверджених Міністерством юстиції України 29.01.2009 р., нотаріус за місцем відкриття спадщини приймає вимоги кредиторів спадкодавця. Вимоги мають бути заявлені у письмовій формі і прийняті незалежно від строку настання права вимоги. Про заявлені вимоги нотаріус доводить до відома спадкоємців, які прийняли спадщину.

Варіант 2. Кредиторові стало відомо про смерть боржника більш ніж через півроку. У такому випадку також є певні ризики, оскільки за цей час спадкоємці могли встигнути оформити на себе спадкове майно та продати його третім особам. Хоча ст. 1282 ЦК України і передбачає, що спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора в межах вартості успадкованого майна, але якщо такого майна у спадкоємців вже немає (й іншого, реалізація якого могла б погасити борг, також немає), то і шанси на повернення позики відповідні. Головне – пам’ятати, що у кредитора є лише все ті ж шість місяців для пред’явлення вимоги. Тому зволікати не варто. Необхідно з’ясувати таку інформацію: хто успадкував майно і яке саме, у якого нотаріуса перебуває спадкова справа, де знаходиться майно, чи не відчужене воно, визначитись із підсудністю справи тощо.

Варіант 3. Кредиторові нічого не відомо про смерть боржника. У такому випадку законодавець надає лише рік на пред’явлення вимог до спадкоємців від настання строку вимоги за договором позики, розпискою. І загальна норма про строк позовної давності в три роки тут не діє, оскільки, як уже зазначалося, строки пред’явлення кредиторами спадкодавця вимог до спадкоємців є обмежувальними, тобто їх пропущення припиняє права кредиторів. А тому ці строки не призупиняються, не перериваються й не поновлюються.

Отже, якщо дали в борг і хочете його повернення,  не забувайте про боржника, відслідковуйте інформацію про нього і в разі його смерті – не пропустіть терміни для можливості стягнути борг зі спадкоємців (якщо такі є), а в разі дотримання вами термінів і незгоди спадкоємців боржника віддати борг – звертайтесь до суду.

Звернення до суду

Для звернення кредитора до суду з вимогами про стягнення грошових коштів з спадкоємців боржника, необхідно визначиться до якого суду і до яких відповідачам звертатись. У разі, якщо спадкоємці вже прийняли спадщину, то позовна заява подається за загальними правилами - за місцезнаходженням спадкоємців. Якщо позовна заява подається до прийняття спадщини, необхідно звертатися до потенційно можливим спадкоємцям за місцем знаходження майна померлого (якщо після померлого залишилося нерухоме майно).

При необхідності звертайтесь за правовою консультацією до Жовтоводського бюро правової допомоги за адресою: м.Жовті Води, бульвар Свободи, 62, тел.050-505-28-33. Або телефонуйте 0-800-213-103 для отримання юридичної консультації цілодобово та безкоштовно.



Читати ще