
Сплата аліментів у добровільному порядку
ПРО СПЛАТУ АЛІМЕНТІВ У ДОБРОВІЛЬНУ ПОРЯДКУ
Нерідко трапляються ситуації, коли подружжя розлучається, а дитина залишається жити з одним із батьків. Оскільки відповідно до ч.1 ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, постає питання аліментів. Як це буде відбуватись — мають домовитись між собою тато та мама. Це може бути грошова або натуральна форма. Якщо домовитись не виходить або один з батьків ухиляється від сплати аліментів, у іншого з батьків є можливість звернутись до суду. Адже для вирішення питання стягнення аліментів у судовому порядку дитина має право на призначення адвоката за рахунок держави, при цьому від судового збору у таких справах позивачі звільняються.
Якщо батьки у змозі домовитись між собою, може бути застосована добровільна сплата аліментів — без звернення до суду.
Сімейним кодексом України передбачено два способи добровільного виконання матір’ю або батьком свого обов’язку утримувати дитину шляхом сплати аліментів, а саме:
1) відрахування аліментів на дитину за ініціативою платника;
2) договір між батьками про сплату аліментів на дитину.
Порядок відрахування аліментів на дитину за ініціативою платника знайшов своє відображення у ст. 187 Сімейного кодексу України.
Як сплатити аліменти добровільно?
1. Подати заяву за місцем роботи (місцем виплати пенсії, стипендії) про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати (пенсії, стипендії) у розмірі та на строк, визначені платником. На підставі даної заяви аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.
Окрім того, на підставі заяви одного з батьків аліменти можуть бути відраховані і тоді, коли загальна сума, яка підлягає відрахуванню на підставі заяви, перевищує половину заробітної плати (пенсії, стипендії), а також якщо з нього вже стягуються аліменти на іншу дитину.
Варто зазначити, що добровільно подана заява про відрахування аліментів на дитину може бути відкликана платником аліментів в будь-який час та незалежно від того, що визначений у заяві строк відрахування ще не закінчився. За умови відкликання заяви від сплата аліментів припиняється в односторонньому порядку. У даному випадку для продовження стягнення аліментів на дитину їх отримувач може звернутись до суду.
2. Укласти договір відповідно до ст. 189 Сімейного кодексу України про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати.
Договір
- не може порушувати права дитини;
- укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
- не може бути розірваний в односторонньому порядку.
Якщо один з батьків не сплачує аліменти за договором, той з батьків, з ким проживає дитина, має право звернутися до нотаріуса для вчинення виконавчого напису. Договір з вчиненим виконавчим написом може бути переданий до відділу державної виконавчої служби України. У такому разі аліменти будуть стягуватись з платника примусово у розмірі, визначеному договором, без звернення до суду.
Таким чином, за домовленістю між батьками дитини сплата аліментів на її утримання може здійснюватися у добровільному порядку шляхом відрахування аліментів на дитину за заявою платника або на підставі договору між батьками про сплату аліментів на дитину. Якщо добровільно домовитись не виходить, один з батьків в інтересах дитини може звернутись до суду з позовною заявою або заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Оскільки аліменти — це власність дитини, а всі без виключення діти мають право на призначення адвоката, гарантованого державою, оформити документи до суду правильно представникам інтересів дитини може бути призначено адвоката або представника за рахунок держави для складання процесуальних документів.