Прибирання учнями приміщень школи

ПРО ПРИБИРАННЯ УЧНЯМИ ПРИМІЩЕНЬ ШКОЛИ
Стаття 43 Конституції України говорить: «Використання примусової праці забороняється». 

Пункт 5 статті 53 Закону України № 2145-VIII від 05.09.2017р. «Про освіту» (далі – Закон про освіту) встановлює, що «Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України». 
Пункт 2 статті  Закону України № 651-XIV від  13.05.1999р. «Про загальну середню освіту» (далі – Закон про загальну середню освіту): «Статус учнів (вихованців) як учасників освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти, їх права та обов'язки визначаються Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.»
Тобто, в Законі про освіту та в Законі про загальну середню освіту серед обов’язків учнів відсутнє поняття «чергування», «прибирання».
Але може виникнути ситуація, коли учнів (здобувачів освіти) залучають до прибирання, чергування, іншої праці і це заважає виконанню вимог освітньої програми.


У цьому випадку здобувачі освіти та їх батьки мають право на захист, зокрема права на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці; права на повагу людської гідності; права на захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти.
Для з’ясування ситуації батькам учнів доречно звернутися до закладу освіти з заявою про надання письмових пояснень вчителями, керівником закладу загальної середньої освіти та надання копій установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, договору про надання освітніх послуг (за його наявності) або іншого документу, в яких зазначено про порядок прибирання/чергування учнями.


У відповідь на Вашу заяву для обгрунтування законності своїх дій педагогічні працівники та інші особи, які залучаються до освітнього процесу, можуть посилатися на Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2008-01, розділ 12 «Санітарно-гігієнічна освіта учнів, формування здорового способу життя, самообслуговування» (далі - ДСанПіН).
ДСанПіН не зобов’язують виконувати роботи по самообслуговуваню, а тільки вказують на можливість виконання самообслуговування.
Згідно розділу 12 ДСанПіН у процесі самообслуговування учні можуть виконувати прибирання класів, кабінетів, лабораторій: наприкінці кожного дня (учні 5-12 кл.); генеральне прибирання кожного тижня і місяця (учні 9-12 кл.).
Допускається участь учнів (чергові класи) в накриванні обідніх столів (при використанні санітарного одягу). Перебування учнів у виробничих приміщеннях харчоблоку забороняється.
Учні не допускаються до виконання робіт, що небезпечні для їх життя та здоров'я, створюють загрозу зараження інфекційними хворобами:
- робота зі значним фізичним навантаженням (згідно п. 8.4 максимальна маса вантажу для підняття школярами: 11-12 років до 4 кг, 13-14 років - до 5 кг, 15 років: хлопчики - 12 кг, дівчатка - 6,0 кг, 16 років відповідно 14 і 7 кг, 17 років - 16,0 і 8,0 кг);
-робота з електроприладами;
- миття вікон, очищення даху і проїжджих частин вулиць від снігу, льоду;
- очищення освітлювальної апаратури, вентобладнання та витяжних шаф;
- перенесення скла та виробів із нього;
- прибирання санвузлів, умивальних та кімнат гігієни, медичних та допоміжних приміщень, сходів, рекреаційних приміщень, майстерень, спортивних приміщень, актового залу, харчоблоку, роздаткової, буфету, обіднього залу;
- прання постільної білизни;
- винесення та вивезення відходів;
- догляд за дорослими і хворими тваринами, птахами;
- догляд за дітьми, хворими на інфекційні хвороби;
- робота з хімічними речовинами (крім уроків хімії);
- робота у котельнях;
- проведення нічних чергувань.
Учні 2-4 класів можуть брати участь у прибиранні території школи, доглядати за квітами, учні 5-12 класів - у генеральному та щодобовому поточному прибиранні ділянки (підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева).



Читати ще