Як боротися з домашнім насильством?

   

Доволі тривалий час в Україні ставлення до домашнього насильства залишалось суто "домашнім", а суспільство переважно закривало очі, мовляв, не варто пхати носа у чужу сім’ю. І постраждалі члени сім’ї та діти частіше залишались сам на сам із домашнім терором. З 07 січня 2018 року набрав чинності новий Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який запровадив нові механізми захисту дітей та жінок від домашнього насильства. Справедливості заради варто сказати, що страждають від принижень та знущань в родині не лише жінки, а й чоловіки.

Види домашнього насильства

- фізичне (заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті)

- сексуальне (будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи)

- психологічне (словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю)

-економічне (умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися)

Особи, щодо яких може чинитися таке насильство

Вже рік, як діє закон про протидію та запобігання домашньому насильству, який визначив 16 категорій людей, щодо яких може чинитися таке насильство, а саме:  подружжя,  колишнє подружжя,  наречені,  мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя),  особи, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти,  особи, які мають спільну дитину (дітей),  батьки (мати, батько) і дитина (діти),  дід (баба) та онук (онука),  прадід (прабаба) та правнук (правнучка),  вітчим (мачуха) та пасинок (падчерка), рідні брати і сестри,  інші родичі: дядько (тітка) та племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри, двоюрідний дід (баба) та двоюрідний онук (онука),  діти подружжя, колишнього подружжя, наречених, осіб, які мають спільну дитину (дітей), які не є спільними або всиновленими, опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, які перебувають (перебували) під опікою, піклуванням,  прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають (проживали) в сім’ї патронатного вихователя. Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється також на інших родичів, інших осіб, які пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, за умови спільного проживання, а також на суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Що робити ?

Одразу викликати поліцію - 102.

Звернутися за безкоштовною правовою допомогою: 0800-213-103 (Єдиний контакт-центр безоплатної правової допомоги – цілодобово та безкоштовно у межах України) 
ВАЖЛИВО! Не мовчи! Повідом про будь-які випадки насильства! Ти маєш право на безпеку і захист! 

Держава гарантує захист від кривдника

За ініціативою поліції або за заявою постраждалої особи до кривдника може бути застосовано терміновий заборонний припис, що передбачає: - зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; - заборону на вхід та перебування у місці проживання (перебування) постраждалої особи; - заборону в будь-який спосіб контактувати із постраждалою особою. За невиконання припису - штраф, громадські роботи або адміністративний арешт. Термін дії припису - до 10 діб. 

На більш тривалий термін видається обмежувальний припис. 

Підстава: заява потерпілої особи або її представника, батьків, родичів, органу опіки та піклування. Рішення про застосування обмежувального припису приймає суд. 
Передбачає: 

- заборону перебувати у в місці спільного проживання (перебування) 

- усунення перешкод у користування майном потерпілою особою 

- обмеження спілкування з постраждалою дитиною 

- заборону наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місця відвідування постраждалої особи.

- заборону особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, переслідувати її, спілкуватися з нею;

- заборону вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою. 
Термін застосування - до шести місяців.

Не будь байдужим! Домашнє насильство має бути припинено! 

Якщо Ви стали свідком домашнього насильства щодо своїх близьких, рідних, знайомих, звертайтеся до поліції!

Де отримати допомогу?

Цілодобово безкоштовно національна “гаряча лінія” 116-123, 0-800-500-335 
Особам, що стали жертвами домашнього насильства, надається безоплатна правова  допомога (захист, представництво у суді, складання документів). Дитяча  “гаряча лінія” 116-111, 0-800-500-225.

 


 

 



Читати ще