Встановлення статусу "Мати-героїня"

   

Мати-героїня — державна нагорода України — почесне звання, що присвоюється  Президентом України жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку.

Куди насамперед потрібно звернутися багатодітній мамі та які документи подати для присвоєння почесного звання «Мати-героїня»?

- Жінка подає заяву щодо підготовки потрібних документів на порушення клопотання в органи місцевого самоврядування. Саме звідси починається збір, обробка інформації, підготовка і винесення основного рішення - підтримати кандидатуру на висунення на здобуття почесного звання «Мати-героїня» чи відмовити. Якщо ж жінці відмовили, то має бути зазначено причину такого рішення.

Жінкам, які отримали почесне звання „Мати-героїня”, передбачено виплату одноразової грошової винагороди, яка провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому присвоєно почесне звання.

Для отримання допомоги необхідно звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання і подати заяву, а також оригінал і копію паспорта. Інші документи для отримання допомоги подавати не потрібно. Указ Президента про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» орган соціального захисту знайде сам і докладе копію до особистої справи.

Документи, які подаються матір'ю до заяви про присвоєння почесного звання «Мати-героїня»:

-копія паспорта громадянки України або копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування або проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах;

-копії свідоцтв про народження дітей;

-копії документів про освіту дітей;

-характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина вчиться, або з місця роботи, якщо працює (по кожній дитині окремо);

-виданий органом внутрішніх справ документ про наявність або відсутность відомостей щодо дітей, які перебувають на обліку правопорушників, які не досягли 18 років, в тому числі звільнених із спеціальних виховних установ;

-довідка про наявність або відсутність судимості у особи, яку представляють до нагородження, і у кожного з дітей, яким виповнилося 14 років;

-при наявності і за бажанням матері - копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки в розвиток творчих здібностей дітей, формування у них високих духовних і моральних якостей.

 У листі про присвоєння почесного звання "Мати-героїня", до якого додаються підтверджуючи документи, наводяться дані про кількість дітей, дати народження дітей, місце проживання або місце перебування кожної дитини із зазначенням адреси житла, конкретні заслуги матері у вихованні дітей, а також у відповідних випадках - причини, обставини і дати смерті дітей.

Даний перелік не є вичерпним, адже встановлюється в кожному випадку індивідуально.

Причини відмови у присвоєнні звання «Мати-героїня».

Причиною відмови може бути те, що матір або діти були засуджені умовно або перебували у місцях позбавлення волі, а також без поважних причин виховувалися в закладах інтернатного типу або перебували під опікою.

Пенсія матері героїні

Законодавством передбачено зменшення віку при виході на пенсію для матерів-героїнь. Так, відповідно до ст. 17 Закону України “Про пенсійне забезпечення” жінки, які народили більш як п’ятеро дітей і виховали їх до восьмирічного віку, мають право на пенсію за віком вже після досягнення 50 років (при стажі роботи не менш як 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми). А постанова Кабінету Міністрів України “Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей” передбачає також, що жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві (зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також у фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання) та виховали п’ятеро або більше дітей до 14-річного віку, мають право на пенсію на пільгових умовах незалежно від віку та наявного трудового стажу.

Крім того, матері, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на пенсію за особливі заслуги перед Україною. Пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлюється як надбавка до звичайної пенсії і становить від 35% до 40% прожиткового мінімуму для непрацездатних. Розмір надбавки залежить від кількості дітей.

Діючим законодавством України не передбачено надання пільг жінкам, яким присвоєно почесне звання “Мати-героїня”, але такі сімї можуть користуватися пільгами, що передбачені багатодітним сім’ям.



Читати ще