
Позбавлення батьківських прав
Позбавлення батьківських прав - одна з найскладніших з емоційної та процедурної точки зору категорія справ.
Позбавити батьківських прав можливо, але потрібно зібрати достатньо доказів недобросовісної поведінки іншого із батьків.
Відповідно до ст. 121 СК України права і обов’язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому в установленому законом порядку. Саме на батьків покладається відповідальність за виховання дітей, захист їх прав та інтересів, турботу про здоров’я, фізичний, психічний, духовний і моральний розвиток дитини. Позбавлення батьківських прав — крайній захід у відносинах між батьками й дитиною, і це найважчі сімейні спори в сенсі доказової бази й емоційного напруження сторін.
Хто подає заяву про позбавлення батьківських прав?
Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.
Які підстави Позбавлення батьківських прав?
1. Залишення без поважної причини дитини в пологовому будинку або іншій установі охорони здоров’я та відсутність відносно неї батьківського піклування протягом шести місяців.
2. Ухилення від виховання дітей (системна свідома і навмисна відсутність турботи, ігнорування потреб дитини та інше) Те, що хтось з батьків не може піклуватися про дитину через хворобу, чи з інших поважних причин, не є підставою для позбавлення батьківських прав.
3. Хронічний алкоголізм або наркотична залежність (за наявності медичних висновків).
4. Експлуатація дитини, примушування до жебракування та бродяжництва. Залучення до важкої праці.
5. Засудження за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
6. Жорстоке поводження з дітьми (приниження, фізичне або психічне насильство як кимось із батьків, так і їхніми співмешканцями, якщо батьки цьому не перешкоджають).
Яка процедура позбавлення батьківських прав?
1. Збір доказової бази є початковою задачею, яка передує всім іншим етапам процесу позбавлення батьківських прав. Всі докази потрібно одразу подати з позовною заявою. Тому потрібно отримати всі можливі підтвердження несумлінної поведінки іншого із батьків, отримати всі довідки, характеристики.
2. Звернення з відповідною заявою про надання висновку про доцільність позбавлення конкретної особи батьківських прав. Така заява подається до відповідної Служби у справах дітей органу місцевого самоврядування.
3. Складання позовної заяви. (У позові необхідно викласти детальну інформацію про конкретну ситуацію з батьком або матір’ю, вказати конкретні підстави позбавлення батьківських прав і навести докази, які підтверджують існування таких обставин. Та обґрунтувати чому таке позбавлення буде відповідати інтересам дитини.)
3. Подача позову. Позов подається до суду за зареєстрованим місцем проживання відповідача. Не забутьте обов’язково залучити до справи орган опіки та піклування в якості третьої особи.
Чи можливо відмовитися від дитини?
Добровільно відмовитися від дитини неможливо!
Чи можна позбавити батьківських прав за несплату аліментів?
Ухилення від сплати аліментів не є підставою для позбавлення батьківських прав, а буде лише додатковим доказом на вашу користь, за наявності інших підстав.
За злісне ухилення від виплат аліментів на дитину передбачена кримінальна відповідальність. (ст. 164 КК України).
Які юридичні наслідки позбавлення батьківських прав?
1. втрачають право на виховання дітей;
2. втрачають немайнові права щодо дітей;
3. перестають бути представниками дитини;
4. втрачають права на пільги і держ. Допомогу;
5. не можуть бути усиновлювачами та опікунами;
6. не можуть розраховувати на майнові права, пов’язані з батьківством і материнством, які присуджувалися б їм при непрацездатності.
Слід зауважити, що батько і мати, позбавлені батьківських прав, не звільняються від обов’язку по утриманню дитини до досягнення нею 18 р.(ч.2 ст.166 СК). Також, батьки зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дітей (ст. 185 СК) і відшкодовувати шкоду, завдану дитиною (ст. 1183 ЦК України).
Позбавлення батька або матері батьківських прав не впливає на обсяг прав самих дітей. Тобто дитина зберігає всі майнові права, засновані на кровній спорідненості, зокрема, право на аліменти, права власності на нерухоме майно або право користування житловим приміщенням. Та відповідно до ст. 1261 ЦК, діти залишаються спадкоємцями першої черги.
Чи можливо відновити батьківські права?
Мати чи батько, які позбавлені батьківських прав, мають право їх поновити в судовому порядку. Обов’язковим є висновок органу опіки та піклування про можливість поновлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття. У разі відмови в позові про поновлення батьківських прав повторно звернутися із таким позовом можна лише через рік.
Пам’ятайте, що наслідком може стати психологічна травма для дитини, неможливість її повноцінного, гармонійного особистісного і соціального розвитку. А тому, добре подумайте, чи дійсно позбавлення прав у вашій ситуації є необхідним.