На які пільги може розраховувати багатодітна родина?

   

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про охорону дитинства», багатодітна сім’я – це сім’я,  в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, в тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.

До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, – до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Згідно із ст. 13 закону «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я має право на:

- 50-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирна плата)  в межах передбачених норм (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні  (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

- 50-відсоткову знижку плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого болонного газу для побутових потреб (площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні  (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

- 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, у разі, якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

- позачергове встановлення квартирних телефонів та 50-відсоткова плата від затверджених тарифів.

Увага! Значені пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу в порядку визначеному постановою КМУ від 04.06.2015 № 389 «Про затвердження порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї».  

Діти з багатодітних сімей можуть претендувати на:

- безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;

- щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та  комунальних закладах охорони здоров'я із залученням необхідних спеціалістів, компенсацію витрат на зубопротезування;

 - на першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках, першочергову госпіталізацію;

 - на безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до ЗУ "Про оздоровлення та відпочинок дітей".

- на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення;

- 50-відсотків плати за перебування та харчування дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах, а сімї середньомісячний сукупний дохід яких нижче гарантованого мінімуму у розрахунку на одну особу, звільняється від плати за перебування та харчування дітей у цих закладах;

- право на безоплатне здобуття позашкільної освіти;

- перевага в отриманні пільгового кредиту для здобуття дітьми вищої освіти.

Крім ЗУ «Про охорону дитинства»,  окремі види пільг передбачені й іншими законами, зокрема:

-   матері, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, (батько – якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав ним здійснювалось виховання) мають право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі від 35 до 40 відсотків прожиткового мінімуму (ЗУ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»).

- жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 182-1 КЗпП України, ст. 19 закону «Про відпустки»).

-       сім’ї, які мають п’ятьох і більше дітей, та у разі народження  у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей, мають право на позачергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення а також позачергове право отримання житлового приміщення відповідно до Житлового кодексу України та ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення».

Пільг при вступі до ВУЗу законодавством не передбачено, однак студентам з багатодітних сімей, призначається соціальна стипендія та може надаватися додаткова соціальна і матеріальна допомога.

За рішенням органів місцевого самоврядування та за рахунок місцевих бюджетів можуть встановлюватись додаткові пільгові умови для багатодітних сімей.

Також з 1 квітня 2019 року кожній сім’ї, що має посвідчення багатодітної, уряд виплачуватиме додаткову допомогу  на кожну третю і наступну дитину щомісяця 1700 грн. до тих пір поки дитині не виповниться 6 років.

Звертаємо увагу, що отримати вище зазначені пільги можливо лише за умови набуття відповідного статусу. Для цього необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) одному з батьків за місцем його реєстрації .

Якщо члени багатодітної сім'ї зареєстровані не за фактичною адресою проживання, - варто звернутися в управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН), щоб відповідна комісія склала акт, який засвідчить факт Вашого проживання у будинку.

Посвідчення батькам і дітям видаються безкоштовно протягом десяти робочих днів   після подання документів. Дітям з багатодітної сімї посвідчення видається з 6 років.



Читати ще