Боремося з міллю

   

У продажу є чимало сучасних хімічних засобів боротьби з міллю, але не всі з них справді ефективні, а деякі навіть токсичні. Крім того, їх у жодному разі не можна використовувати в помешканнях, де живуть алергіки. Отож доводиться згадувати народні методи захисту від молі.
 
Міль буває різних видів і пошкоджує вовняні речі, хутро, шкіру, килими, тканини, крупи й борошно, сухофрукти та гриби. Про те, що завелася міль, дізнаються зазвичай із запізненням, побачивши метелика чи виявивши в шафі зіпсовані нею речі. Варто знати, що метелики молі речі не псують, вони відкладають яйця, з яких згодом вилупляться ненажерливі гусениці.
Як же вдавалося боротися з міллю нашим бабусям без арсеналу хімії? Секрет простий: господиня старалася, передусім, запобігти появі шкідника у помешканні. Зробити це набагато простіше, ніж позбутися його. Речі на зберігання ніколи не можна складати брудними, адже міль головним чином пошкоджує ті ділянки, які найчастіше забруднюються потом і жиром. Шафи необхідно частіше провітрювати.
На полиці, де зберігаються вовняні пледи, теплі светри, шапки, рекомендується покласти шматочки висушеної лимонної і апельсинової шкірки, марлеві мішечки з насінням лаванди. Добре допомагають і такі народні засоби від молі, як гілки горіха, смолисті соснові тріски й навіть каштани. Останні збирають восени, висушують і розкладають в шафі між одягом і взуттям. Сирі каштани можна використовувати тільки там, де добре провітрюється, інакше вони запліснявіють.
Міль у будинку не виносить запаху звичайного свіжого мила. Господині розкладали шматки ароматного мила між простирадлами й наволочками не тільки для аромату, а й для захисту від молі. Особливо ефективним вважається «суничне» мило.
Для захисту харчових продуктів від молі використовують часник. Крупи, горох зберігають у щільно закритих банках із зубчиком часнику. Міль рідко з’являється в будинку, де росте запашна герань. Її листя і стебла при пошкодженні виділяють досить різкий запах, який відлякує міль. Ця кімнатна рослина теж належить до народних засобів захисту від молі.
 



Читати ще