Чи може стрес бути заразним?

   

Чи може стрес і занепокоєння передаватися оточуючим нам людям так само, як і щастя? Нові дослідження показують, що людина, яка страждає посттравматичним стресовим розладом, передає своє занепокоєння оточуючим.
Люди, які відчувають посттравматичний стресовий розлад, відчувають немислимий біль і стрес. Але вони не єдині, хто страждає від цього. Цей стан може торкнутися їх сім'ї та друзів, навіть якщо вони не пройшли через це особисто.
Вчені з США вивчали вплив стресу на пари мишей, що складалися із самця та самки. Вони видалили по одній миші з кожної пари та змусили її відчути легкий стрес, а потім повернули її до партнера. Вони виявили, що певні клітини мозку, як у миші, так і у її партнера, були змінені однаково.
«Існує й інша інформація, яка показує, що стрес може передаватися, — наше дослідження насправді доводить те, що мозок змінюється в результаті перенесеного стресу», — йдеться у заяві Тоні-Лі Стерлі (Toni-Lee Sterley), постдокторанта і провідного автора дослідження. «Нейрони, які контролюють реакцію мозку на стрес, показали зміни у партнерів, що не зазнали стресу. Ці зміни ідентичні тим, які були у мишей, які пережили стрес».
Дослідницька група виявила, що, коли ці нейрони в мозку активуються, вони вивільняють хімічну речовину, яка спрацьовує як «тривожний феромон». Миша-партнер виявляє сигнал, що попереджає її про стрес, і може продовжувати передавати сигнал тривоги іншим членам своєї групи.
Цікаво, що вплив стресу на мозок у деяких мишей зникав після більш спокійних соціальних взаємодій. Але це спостерігалося тільки у особин жіночої статі.
«Якщо деякі ефекти стресу стираються через соціальні взаємодії, але ця перевага спостерігається тільки у жінок, цей факт може допомогти нам при розробці персоналізованих підходів до лікування стресових розладів у людей», — впевнені вчені.
 Читати ще