Стягнення заборгованності по заробітній платі

Стягнення заборгованості із заробітної плати

 Слід зазначити, що заробітна плата має виплачуватись працівникам:
- регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілковою організацією;
- не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;
- не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється оплата;
- роботодавець має здійснювати розрахунок з працівником у день його звільнення.

Існує спрощена схема захисту права працівників на оплату праці та стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати. У позасудовому порядку це можуть бути:
- усні переговори з власником чи уповноваженим ним органом безпосередньо або з участю профспілки для урегулювання розбіжностей;

- подання відповідної письмової заяви без обмеження строку її подачі на ім'я роботодавця;
- письмове звернення до комісії з трудових спорів (у разі її створення) —  розгляд має відбутись упродовж 10 днів з дня подання заяви.

У судовому порядку:
- наказне провадження (коли вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною) — заява  до суду про видачу судового наказу;
- позовне провадження (коли наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати або права на її отримання) — позовна заява.
Під час розгляду справи в усіх судових інстанціях судовий збір не стягується.

Компенсація втрати частини доходів

Відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” підприємства усіх форм власності здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі — з вини власника. Компенсація має виплачуватись у разі затримки на один і більше місяців виплати доходів.

Позовне провадження

У разі наявності спору щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати варто звертатись з позовною заявою до суду за місцем знаходження підприємства або місцем проживання позивача без обмеження строку.

Наказне провадження

Що робити, якщо підприємство визнане боржником, перебуває у стані ліквідації та при цьому існує заборгованість з нарахованої, але не виплаченої заробітної плати? У такому випадку, якщо заробітна плата нарахована, але не виплачена, а роботодавець не оспорює її виплату, працівник може звернутись до суду за видачею судового наказу.

До заяви про видачу судового наказу додаються:
- документи, які підтверджують перебування заявника у трудових відносинах (трудовий договір, трудова книжка, копія наказу про призначення на посаду).
- документ, який вказує на розмір нарахованої заробітної плати (довідка, платіжна відомість — для їх отримання потрібно або усно, або письмово звернутись на підприємство).
Після прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження, суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог. Після видачі судового наказу стягувач звертається до відділу державної виконавчої служби з метою примусового виконання, а отже — виплати заборгованості із заробітної плати.



Читати ще