Соціальна відпустка на дітей

Відпустка на дітей належить до соціальних відпусток. Вона не є щорічною відпусткою у розумінні Закону про відпустки, хоча й надається щороку.

Кому і на який строк надається додаткова відпустка на дітей?

Відповідно до ст. 19 Закону "Про відпустки" право на додаткову відпустку на дітей мають такі категорії працівників:

 • жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;
 • жінка, яка має дитину-інваліда віком до 18 років;
 • жінка, яка усиновила дитину віком до 18 років;
 • мати інваліда підгрупи А I групи;
 • одинока мати дитини віком до 18 років;
 • батько, який виховує дитину віком до 18 років без матері (в т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
 • батько інваліда підгрупи А I групи, який виховує його без матері (в т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
 • особа, яка взяла під опіку дитину віком до 14 років;
 • особа, яка взяла під опіку дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи;
 • особа, яка визначена в установленому порядку як піклувальник дитини віком від 14 до 18 років;
 • один із прийомних батьків дитини віком до 18 років.

Також відповідно ст.2 Закону № 504 сказано, що право на відпустки мають громадяни України, іноземці й особи без громадянства, які перебувають у трудових відносинах із роботодавцем. Тому співробітниця має право на відпустку, що належить їй, скрізь, де вона оформлена за трудовим договором. Так соціальна відпустка на дітей має надаватися повної тривалості і оплачуватися працівникам як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Річ у тім, що законодавством не передбачено обмеження щодо надання соціальної відпустки на дітей за сумісництвом.

Чи виключаються святкові та неробочі дні з додаткової соціальної відпустки на дітей?

Так. Соціальна додаткова оплачувана відпустка надається щороку тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Чи впливає соціальна відпустка на тривалість основної щорічної відпустки або інших відпусток, що належать працівникові?

Додаткова відпустка на дітей не впливає на тривалість основної щорічної відпустки або інших відпусток. Ця відпустка надається понад кількість днів щорічних відпусток, передбачених Законом, а також іншими законами і нормативно-правовими актами.

Який стаж роботи на підприємстві необхідний для того, щоб скористатися додатковою відпусткою на дітей?

Зазначена відпустка є соціальною і надається в будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та часу народження дитини до чи після. Але право на неї має лише жінка, яка працює. Тому реалізувати своє право на використання цієї відпустки вона може за умови, якщо на день початку відпустки має стаж роботи в рахунок року, за який просить надати їй відпустку, тривалістю хоча б  один день.

Чи можна брати частинами соціальну відпустку на дітей?

Соціальна відпустка на дітей не підлягає поділу на частини. Проте якщо працівник має право на соціальну відпустку на дітей за двома підставами, то передбачено такий варіант поділу на частини: скористатися спочатку 10 календарними днями цієї відпустки, а потім- 7 календарними днями.

Чи можна відкликати працівницю із соцвідпустки на дітей?

            Працівників недопустимо відкликати із соціальної відпустки на дітей за жодних обставин. Справа в тому, що відповідно ч. 3 ст. 12 Закону про відпустки, ст. 60 Закону про держслужбу  відкликати працівників можна лише з щорічної відпустки.

Чи підлягає компенсації додаткова відпустка на дітей у разі звільнення?

У разі звільнення так, всі невикористані дні додаткової соціальної відпустки на дітей підлягають компенсації на підставі ст. 24 Закону № 504. Ще раз нагадаємо, що до 2010 року тривалість такої відпустки становила від 7 до 14 к. д. Виходячи із цього і слід нараховувати компенсацію за період до 2010 року.

Отже, якщо працівник не звільняється соцвідпустка на дітей не підлягає грошовій компенсації.

У якому випадку батько має право взяти соціальну відпустку на дітей?

 Додаткова соціальна відпустка на дітей може бути надана батькові дитини або інваліда з дитинства підгрупи А групи І, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі). Виховує без матері – значить, одинокий батько. Одинокий батько – це чоловік, який не перебуває в шлюбі, але при цьому виховує дитину, у свідоцтві про народження якої він записаний як батько; або він розлучений і виховує дитину без матері; або він вдівець.Читати ще