Що робити, якщо власника квартири, в якій сталась аварійна ситуація, неможливо знайти?

   

Трапляються випадки, коли у багатоповерхових будинках відбувається порив труб або витік газу. Коли можна виправити аварійну ситуацію, сусіди на місці – це добре. А що робити, коли сусіди не зявляються місяцями, їхніх контактів немає, а місце перебування невідоме? Через такі прикрі обставини іноді відключають від газу цілий стояк. Щоб правильно діяти в подібній ситуації, слід знати правові підстави забезпечення недоторканності житла і  проникнення в житло у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна.

Кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду (ст. 30 Конституції України).

       Незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян, - караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. Ті самі дії, вчинені службовою особою або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування, - караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років (ст. 162 Кримінального кодексу України).

       Разом з цим, у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку (ст. 30 Конституції України).

     Так, Законом «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV передбачено проникнення до житла та іншого володіння особи на підставі згоди власника житла, обумовленої виконанням останнім зобов'язання відносно забезпечення доступу до мережі, арматури, засобів обліку, розподільчих систем представників виконавця/виробника за наявності в них відповідного посвідчення:

  • для ліквідації аварій - цілодобово; 
  • для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних та профілактичних оглядів, зняття контрольних показників засобів обліку тощо - згідно з істотними умовами договору (ч. 1 ст. 17 Закону №1875-IV).

Для проведення огляду і ліквідації аварії в житлі, за відсутності згоди власника, у разі неможливості встановити звязок є певний порядок доступу у таке житло – для урятування життя людей та майна.   Під час здійснення несанкціонованого доступу і до повного завершення робіт, мають бути присутні: представник виконавця/виробника працівник підприємства-надавача послуг, представник балансоутримувача/управителя, Національної поліції, аварійно-ремонтної бригади та сусіди.

       Під час несанкціонованого доступу на аварійно-ремонтну бригаду покладаються такі обов'язки:

  • забезпечення доступу в приміщення шляхом порушення конструктивної цілісності вхідних дверей або вікон у приміщенні після погодження своїх дій з іншими учасниками несанкціонованого доступу; 
  • здійснення огляду місця аварії, неполадки, що унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам; 
  • проведення ремонтних та відновлювальних робіт; 
  • термінове відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон приміщення, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення ремонтних та відновлювальних робіт, але не більше ніж протягом доби з часу проведення несанкціонованого доступу; 
  • дотримання прав громадян, які проживають у цих приміщеннях, мінімізація негативних наслідків несанкціонованого доступу, зокрема щодо їх майна та обмеження доступу лише приміщеннями, необхідними для проведення робіт.

Після того, як причини аварії були ліквідовані, представник виконавця/виробника має відновити цілісність дверей та опечатати двері.

      Несанкціонований доступ до приміщення обов’язково оформлюється актом, підписати який мають усі учасники відкриття житла, оригінали мають зберігатись у виконавця послуг, а всі інші учасники мають отримати завірені печаткою копії. Акт має містити інформацію про:

  • підстави для несанкціонованого доступу,
  • відмітку про попередження споживача із зазначенням часу та осіб, які вели переговори із споживачем, у разі, якщо вони були проведені,
  • причину та місце виникнення аварії, неполадки,
  • перелік виконаних робіт, прізвище, ім'я, по батькові та посади учасників несанкціонованого доступу.

З набуттям чинності з 1 травня 2019 року нового Закону «Про житлово-комунальні послуги» (№2189) порядок несанкціонованого доступу в житло буде регулювати стаття 29, а перелік необхідних відомостей в акті доповниться «інформацією про спосіб і час відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення ремонтних та відновлювальних робіт».

Нова редакція закону також передбачає те, що представники виконавця комунальної послуги під час доступу до житла, іншого об’єкта нерухомого майна будуть зобов’язані:

1) пред’явити відповідне посвідчення;

2) поважати права споживачів, утримуватися від розголошення інформації про особисте життя споживача, інших осіб, які перебувають у житлі (іншому об’єкті нерухомого майна), яка стала їм відома у зв’язку з доступом до житла, іншого об’єкта нерухомого майна;

3) перебувати лише в тих приміщеннях, в яких розташоване обладнання, перевірка, ремонт, встановлення, заміна або огляд якого проводиться.

Передбачено і те, що витрати, пов’язані із забезпеченням несанкціонованого доступу, проведенням ремонтних і відновлювальних робіт, необхідних у зв’язку з відсутністю власника (користувача) у житлі, будуть покладені на особу, з вини якої сталася аварія.

Отже, порада до всіх власників житла: залишаючи своє житло на тривалий час, повідомляйте сусідам свої контактні дані або контактні дані людей, яким ви довіряєте ключі. Пам’ятайте, що від вашої відповідальності залежить збереження майна інших людей та те, чи не буде здійснено за вашої відсутності та у випадку аварії (порив труб, витік газу) несанкціонований доступ до вашого житла.



Читати ще