Як приватизувати земельну ділянку

   

Набути право власності на земельну ділянку в Україні можливо на:

первинному ринку (приватизація землі);
вторинному ринку (спадщина, купівля-продаж та інші види цивільно-правових угод).
В Земельному кодексі України відносини громадян з державою (територіальними громадами) у зв'язку з безкоштовною передачею їм землі визначаються як "безкоштовна приватизація". В земельному законодавстві платна приватизація як спосіб придбання землі взагалі не передбачена.

Кожен громадянин України має право на безкоштовну ділянку із земель державної або комунальної власності. Для початку треба з’ясувати чи є бажана земельна ділянка вільною – вона не повинна мати власників та користувачів. Інформація про земельні ділянки (їх місце розташування, цільове призначення та площу) міститься у публічній кадастровій карті.

Бувають випадки, коли ділянка перебуває у приватній власності, проте не внесена до Державного земельного кадастру. Тоді доцільно звернутися з письмовим запитом про надання публічної інформації щодо наявності земель державної чи комунальної власності (можна через igov.gov.ua), не наданих у власність або користування, до територіального органу Держгеокадастру України або до відділу містобудування та архітектури органу місцевого самоврядування.

Порядок приватизації землі різний залежно від того, знаходиться ділянка в користуванні громадянина на момент початку приватизації чи ні.

Ділянка може перебувати в користуванні у кількох випадках:
1.Громадянин є власником житлового будинку, побудованого на землі, виділеній для будівництва ще в радянські часи. У цьому випадку не має значення, чи є власником будинку той, кому виділялась ділянка, або ж будинком володіє особа, яка отримала її у спадщину, внаслідок купівлі або дарування. Якщо з того моменту, коли в Україні було встановлено право безоплатної приватизації землі (з 15.03.1991 р.), власник житлового будинку правом його приватизації не скористався, вважається, що земля перебуває у його користуванні.
2.Громадянин є членом садового або дачного кооперативу (товариства). Ділянка була виділена цією структурою в порядку, встановленому статутом.
3.Ділянка знаходиться у фактичному користуванні громадянина, але у нього немає ніяких документальних свідоцтв, що підтверджують право власності. Таке буває у випадках, коли громадянин, наприклад, здійснив самовільне будівництво на землі, не відведеній йому для цієї мети.
Приватизація земельної ділянки, що перебуває у фактичному користуванні, можлива за умови, що термін сумлінного, відкритого і безперервного користування такою ділянкою становить не менше 15 років. У цьому випадку у фактичного користувача з’являється право отримати ділянку по праву набувальної давності. Порядок отримання у власність такої землі не відрізняється від звичайної приватизації.

Порядок приватизації

Етап 1. Звернутися з клопотанням до відповідного органу
Щоб одержати у власність земельну ділянку, необхідно подати клопотання (можна через портал igov.gov.ua) до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає у власність земельні ділянки державної чи комунальної власності.

Для ділянки, яка не перебуває у користуванні:
У клопотанні зазначаються:
бажаний розмір земельної ділянки;
цільове призначення земельної ділянки.

До заяви додаються:
копії паспорта громадянина та довідки про присвоєння йому індивідуального ідентифікаційного коду;
графічні матеріали, на яких показано бажане місце розташування земельної ділянки;
згода землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб)

Для ділянки, яка знаходиться у користуванні:
У клопотанні зазначаються:
місцезнаходження земельної ділянки
розмір земельної ділянки
підстави перебування земельної ділянки в користуванні
До заяви додаються:
копії паспорта громадянина та довідки про присвоєння йому індивідуального ідентифікаційного коду;
один з документів залежно від того, до якої категорії відноситься земля:
копія правовстановлюючого документу;
довідка з дачного кооперативу (товариства), що заявник є членом цієї організації і що йому виділено земельну ділянку під певним номером згідно 
зі схемою організації території кооперативу, та копія цієї схеми;
докази, що підтверджують не менш ніж 15-річне сумлінне, відкрите і безперервне володіння земельною ділянкою.

Етап 2. Розгляд клопотання
Для ділянки, яка не перебуває у користуванні:
Отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою
Орган, до якого подано клопотання, розглядає його в місячний термін, і дає дозвіл на виготовлення проекту землеустрою або дає вмотивовану відмову.

Для ділянки, яка знаходиться у користуванні:    
Прийняття рішення про приватизацію
Рішення приймається у місячний термін органами, в які громадянин подав заяву про приватизацію. У рішенні зазвичай дається дозвіл на виготовлення технічної документації 
для отримання акта на право приватної власності на землю або надається мотивована відмова у наданні такого дозволу.

Етап 3. Виготовлення технічної документації

Для Ділянки, яка не перебуває у користуванні і для Ділянки, яка знаходиться у користуванні - цей етап ідентичний, тобто:
Громадянин, який отримав дозвіл на виготовлення технічної документації, звертається в організацію, що має ліцензію на проведення землевпорядних робіт.
 Виготовлення технічної документації платне. Вартість варіюється в межах від 1 до 3 тис. грн. Таким чином, безоплатна приватизація виявляється не зовсім безкоштовною, 
оскільки при її здійсненні необхідно платити за послуги, без яких приватизувати землю неможливо.

Етап 4. Узгодження проекту землеустрою

Для ділянки, яка не перебуває у користуванні:
Розроблений проект землеустрою подається для узгодження землевпорядної документації до спеціальної комісії, у яку входять:
представники територіального органу Держкомзему;
органу містобудування та архітектури;
територіального органу Мінприроди;
органу охорони культурної спадщини.
Протягом трьох тижнів з дня отримання проекту комісія надає органу виконавчої влади або місцевого самоврядування висновок про погодження проекту землеустрою або про відмову в такому.    

Для ділянки, яка знаходиться у користуванні:
Отримання акту приватизації в ДЗК
Зазвичай організація, яка виконує землевпорядні роботи, передає необхідні для отримання акту документи до органів державного земельного кадастру (ДЗК). 
Безпосередньо там виготовляються і оформляються акти. Якщо громадянин видав землевпорядній організації відповідну довіреність, ця ж організація отримує виготовлений та оформлений акт в органах ДЗК, 
і передає його замовникові. Якщо доручення немає, замовник після отримання повідомлення про те, що акт готовий, сам їде і отримує його в органах ДЗК.

Етап 5. Державна експертиза проекту землеустрою.

Для ділянки, яка не перебуває у користуванні:
Після узгодження проекту землеустрою комісія подає його до органу земельних ресурсів для проведення державної експертизи.    

Для ділянки, яка знаходиться у користуванні:
Реєстрація права власності на земельну ділянку.
Завершальним етапом приватизації земельної ділянки є державна реєстрація права власності ділянку в органах державної реєстрації прав.

Етап 6. Затвердження проекту землеустрою ділянки та надання її у власність

Для ділянки, яка не перебуває у користуванні:
Рішення приймається органом, до якого подавалося клопотання про приватизацію, у двотижневий строк з дня отримання ним узгодженого Комісією проекту землеустрою та позитивного висновку державної експертизи. Через iGov можна замовити надання копії такого рішення.    


Етап 7. Отримання акту приватизації в ДЗК
Для ділянки, яка не перебуває у користуванні:

Зазвичай організація, яка виконує землевпорядні роботи, передає необхідні для отримання акту документи до органів державного земельного кадастру (ДЗК). Безпосередньо там виготовляються і оформляються акти. Якщо громадянин видав землевпорядній організації відповідну довіреність, ця ж організація отримує виготовлений та оформлений акт в органах ДЗК, і передає його замовникові. Якщо доручення немає, замовник після отримання повідомлення про те, що акт готовий, сам їде і отримує його в органах ДЗК.

Етап 8. 

Для ділянки, яка не перебуває у користуванні, це є заключним етапом.
Реєстрація права власності на земельну ділянку в органах державної реєстрації прав.



Читати ще