ПРО ПОДАТКОВУ СОЦІАЛЬНУ ПІЛЬГУ

Умови, за яких платники податків мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді зарплатні, на суму податкової соціальної пільги.  (далі за текстом - ПСП).

На практиці це виглядає наступним чином. При нарахуванні заробітної плати від її загальної суми віднімається ПСП  і на решту  нараховується податок на доходи фізичних осіб 18%. Чим більша сума ПСП, тим меншою є решта, на яку нараховується та сплачується  податок  на доходи фізичних осіб з зарплати працівника і тим більше грошей (“чистих”) залишиться йому “на руки”. Право на таке віднімання мають не всі працівники, бо ПСП виконує функцію соціального захисту.

Отже, податкова соціальна пільга (ПСП) визначає частину заробітної плати, з якої не стягується податок на доходи фізичних осіб, що передбачено ст. 169 Податкового кодексу України, і застосовується у випадках, коли заробітна платня не перевищує певну суму.

Згідно з п. 169.4.1 Податкового кодексу України право на застосування податкової соціальної пільги безпосередньо залежить від показника граничного доходу для її застосування, який «прив'язаний» до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2019 році граничний дохід для застосування ПСП дорівнює 2690 грн.  Через те, що розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2019 становить 4173 грн., ПСП не застосовуватиметься до доходів переважної більшості працівників (загальною ПСП зможуть скористатися лише працівники, які трудяться на умовах неповного робочого часу).

Однак, для самотніх батьків та осіб, які мають двох і більше дітей у віці до 18 років або дитину з інвалідністю, граничний розмір доходу, визначається як добуток граничного розміру доходу для застосування ПСП і відповідної кількості дітей.

Цей розмір доходу становить для працівника, що утримує: двох дітей -  5380,00грн., трьох дітей -  8070,00 грн.,  чотирьох дітей -  10 760,00 грн.,  п’ятьох дітей - 13 450,00 грн., шістьох дітей - 16 140,00грн. Для інших працівників  2690,00 грн.

З 1 січня 2019 року податкова соціальна пільга (ПСП), яка становить половину розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, складає 960,50 грн. Загальній розмір податкової соціальної пільги визначається кратно кількості дітей та відповідно встановленому відсотку.

У таблиці відображено, який граничний розмір доходу для застосування ПСП та її розмір для працівників, що мають дітей, застосовується у 2019 році.

ПСП для працівників, які мають дітей, у 2019 році

Категорія платника податків

Граничний розмір доходу, який надає право на отримання ПСП, грн

Розмір ПСП, %

Розмір ПСП, грн

Особа, яка утримує двох і більше дітей віком до 18 років

Для одного з батьків – 2690,00 × кількість дітей віком до 18 років


 

100

960,50 × кількість дітей віком до 18 років

Одинока мати (батько), вдова (вдівець) чи опікун, піклувальник, які мають дитину (дітей) до 18 років

150

1440,75 × кількість дітей віком до 18 років

Особа, яка утримує дитину-інваліда (дітей-інвалідів) віком до 18 років

150

1440,75 × кількість дітей з інвалідністю віком до 18 років

Наприклад, батько трьох дітей, чия зарплатня не перевищує 8070 грн. (2690 × 3) має право на ПСП. Тобто, частина його зарплатні, яка дорівнює (960,5 × 3) ×100% = 2881,5 грн. не буде оподатковуватись податком на доходи фізичних осіб. Так само податкова пільга буде надана самотній матері, яка виховує двох дітей, якщо її дохід не перевищує 5380 грн. (2690 × 2). Тобто, не буде оподатковуватись податком на доходи фізичних осіб частина її зарплатні, яка дорівнює (960,5 × 2) × 150% = 2881,5 грн..

Для отримання податкової соціальної пільги потрібно подати роботодавцю відповідну заяву про застосування податкової соціальної пільги за місцем працевлаштування та копії відповідних документів для підтвердження статусу, які дають право на таку пільгу (свідоцтва про народження двох і більше дітей до 18 років, довідка щодо інвалідності дитини, довідку з РАЦСу тощо або рішення  органу  опіки  і  піклування  про встановлення опіки  чи  піклування  (якщо  із  заявою  звертається  опікун  або піклувальник).

Вичерпний перелік документів та порядок їх подання встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги» від 29.12.2010р. № 1227.

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право.

Доречно в заяві вказати, що ПСП не використовується іншим з подружжя.

Інших документів, крім тих, що зазначені у вищевказаній постанові, роботодавець не має права вимагати (наприклад, довідку про склад сімї).

 



Читати ще