Що робити, якщо втратив паспорт?

   

У житті кожного з нас трапляються різні неприємності, через які людина не знає куди їй іти та що робити. Ми можемо втратити кредитну картку, ключі або навіть паспорт. Коли втратив паспорт, починається паніка і страх. Втрата документа - це безумовно проблема, причому поширена. Тому потрібно запам'ятати - не варто панікувати в подібній ситуації, а варто діяти негайно, оскільки вашим паспортом можуть скористатися зловмисники в своїх корисливих цілях.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України підрозділами ДМС України після досягнення 14-річного віку.

У випадку крадіжки паспорта зверніться до поліції і подайте заяву про втрату документа. Тоді втрачений паспорт стає недійсним. Це потрібно для того, аби у разі, якщо за вашим вкраденим паспортом були здійснені махінації (наприклад, узятий кредит на вкрадений паспорт або оформлена купівля-продаж), можна було довести той факт, що ви до цього не мали ніякого відношення, і визнати ці угоди через суд недійсними.

 Щоб відновити документ необхідно прийти на прийом в Центр надання адміністративних послуг або до міграційної служби за місцем прописки і скласти потрібну заяву. Якщо втратив паспорт у чужому місті (наприклад, під час відрядження або відпустки), слід звертатися в органи поліції з заявою про його втрату, а також запросити тимчасовий документ посвідчення особи, щоб без проблем придбати квиток додому в іншому місті.

Схожа процедура має бути в разі, коли втратив закордонний паспорт. Необхідно звернутися в міграційну службу за місцем прописки і написати заяву з проханням його відновити. Новий документ буде виготовлений протягом місяця. Головне, не втрачати його, перебуваючи за кордоном. Там відновити документ буде набагато складніше.

Щоб уникнути непередбачуваних труднощів, варто не зволікати із зверненням у відділення міграційної служби у своєму місті чи районі (ЦНАПу).

Який штраф, якщо втратив паспорт громадянина України?

Щоб відновити втрачений паспорт громадянина, необхідно сплатити штраф і держмито в розмірі 51 гривні та 34 гривень. Штраф не сплачується тільки в тому випадку, якщо документ у вас вкрали. Якщо була здійснена крадіжка, процедура відновлення може зайняти більше часу, оскільки поліція буде перевіряти сам факт крадіжки.

Як оформити паспорт замість втраченого або викраденого?

Звернутися до територіального підрозділу ДМС України за зареєстрованим місцем проживання, або до відповідного центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ».

зібрати необхідні документи, а саме:

- заява про втрату паспорта встановленого зразка;

- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);

- платіжний документ, що підтверджує сплату державного мита;

- довідка про місце проживання;

- свідоцтво про народження дітей (за наявності);

- свідоцтво про шлюб, розірвання шлюбу (за наявності);

- 2 фотокартки розміром 35*45 мм;

- оригінал особистого свідоцтва про народження;

Отримати паспорт у місці, де подавалася заява.

Термін розгляду заяви:

Не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

Не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.

У випадках проведення під час оформлення процедури встановлення особи строк оформлення паспорта продовжується до 2 місяців.

До видачі паспорта міграційний підрозділ має видати особі тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України.

Якщо втрачений паспорт було знайдено під час розгляду заяви про втрату паспорта, розгляд справи про втрату паспорта припиняється.

У разі знаходження паспорта після отримання нового особа повинна здати знайдений паспорт до територіального підрозділу, де оформлювався новий паспорт, про що особу необхідно попередити під час подачі заяви про втрату паспорта.

У випадку, якщо паспорт не буде отриманий особою протягом року, він погашається, вважається недійсним та знищується.

Також, якщо втрачений паспорт знаходять під час виготовлення нового, то процедура виготовлення нового паспорта припиняється.

Додатково нагадуємо, що проживання без паспорта або з недійсним паспортом, або проживання на території України без реєстрації тягне за собою попередження або накладання штрафу. Таке саме покарання передбачено також для тих, хто умисно зіпсував документ або недбало зберігав його, що спричинило втрату документа.Читати ще