
РОСЛИНИ-ЗАХИСНИКИ
Багато комах відшукують підходящі для харчування рослини за запахом. Наприклад, так знаходять капусту земляні блішки й капустяна совка.
Якщо посадити біля капусти рослини, які сильно пахнуть, наприклад, чебрець або шавлію або обприскати її екстрактом цих трав, вони заглушать запах капусти і зроблять її менш привабливою для шкідників. Ароматичні трави своїм сильним запахом спантеличують шкідників та захищають городні культури. Тому рекомендується базилік саджати біля бобів для захисту від бобової зерновки, часник – біля троянд для захисту від попелиць, петрушку – біля спаржі. Правда, дія трав проявляється не завжди однаковою мірою.
До рослин-репелентів зараховують квасолю, що відлякує білокрилку, попелицю, колорадського жука, гусениць капусниці. Полин гіркий відлякує мурах, капустяну і морквяну муху, яблуневу плодожерку, земляних блішок, білокрилку; м'ята перцева – мурах, попелиць, земляних блішок, гусениць капусниці, білокрилку. Попелиця не любить запаху більшості ароматичних трав, а також шніт-цибулі, цибулі, часнику, чорнобривців, гірчиці, коріандру, фенхеля. Пижмо зменшує ушкодження овочів земляними блішками та капусти – гусеницями капусниці. Часник відлякує личинок капустяної мухи і яблуневої плодожерки; колорадського жука відлякують котовник, коріандр, красоля, пижмо, чорнобривці. Тютюн, м'ята, рута, пижмо, полин лікувальний та гіркий, котовник відлякують земляних блішок; котовник, красоля – зелену персикову попелицю; чорнобривці – деякі види нематод. Мульча з листя та кори дуба відлякує слимаків, гусениць, які підгризають сходи, і личинок садового хруща. Рекомендується розкидати таку мульчу на садових доріжках і вузькими смужками – на грядках. Огіркову траву, або бораго, рекомендують висівати між рядами капусти всіх видів. Вона зменшує ушкодження гусеницями, а своїми грубим волосистим нижнім листям відганяє слимаків і равликів. Підсіви кропу до капусти не захищають її від білявки і капустяної молі, але значно скорочують кількість капустяної попелиці.
Фермер Хубманн із Німеччини стверджує, що редис і кольрабі, підсаджені в ряди листового або качанного салату, надійно захищені від земляної блішки. За його переконанням, при змішаних посадках ті самі культури можна протягом декількох років вирощувати на тому самому місці, що є неможливим для монокультури через накопичення в ґрунті шкідників і збудників хвороб.
Наприклад, він рекомендує змішані посадки ранньої картоплі як основної культури із супутнім редисом або капустою, крес-салатом і шпинатом. Останній він вважає кращим партнером для картоплі та пропонує такі схеми посадки. На грядці шириною 1 м посередині розмістити два ряди ранньої картоплі з відстанню між ними 50 см. У міжряддях розташувати ряд цвітної капусти або кольрабі, а по краях грядки між рядами капусти і картоплі – 4-6 рядів шпинату.