EUR: 38,35 грн.
USD: 41,1 грн.
Сьогодні: +7..+9 °C, рвані хмари

: Встановлення пандусу для людини з інвалідністю

  В Україні є низка документів, що зобов’язують державу, підприємства, установи та організації дотримуватися безперешкодного доступу людей до будинків та громадських споруд. Це, зокрема, Конституція України, Закон України «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні», ратифікована Україною у 2009 році конвенція ООН про права людей з інвалідністю, Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» і нарешті Державні будівельні норми, ухвалені 2007 року.
  Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» органи державної влади, підприємства (об’єднання), установи й організації (незалежно від форм власності і господарювання) зобов’язані створювати умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до жилих, громадських і виробничих будинків, споруд, громадського транспорту для вільного пересування у населених пунктах.
  Крім цього, ст. 27 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» встановлено, що планування і забудова населених пунктів, формування житлових районів, розробка проектних рішень, будівництво і реконструкція будинків, споруд та їх комплексів без пристосування для використання інвалідами не допускаються.
  Пандус - це спеціальна конструкція, що представляє собою похилу площину (настил або спуск), що сполучає дві горизонтальні поверхні, які знаходяться на різних рівнях. Призначені пандуси для спуску/підйому інвалідних і дитячих колясок.
  Пандусами повинні бути оснащені всі об’єкти громадського призначення. В обов’язковому порядку пандуси повинні бути в закладах соціального призначення, або ж замість пандусів повинні бути спеціальні підйомники для людей з інвалідністю.
  Тобто всі будинки, збудовані після 2007 року, в обов’язковому порядку повинні мати пандуси, а встановлення пандуса в більш старих будинках можна домогтися завдяки зверненням мешканців.
  КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ
  Для того щоб встановити пандус у житловому будинку потрібно звернутись із письмовою заявою до балансоуторимувача будинку:
  • комунальне підприємство;
  • ОСББ;
  До заяви бажано додати:
  • копію поверхового плану будинку із зазначенням можливого розміщення пандуса;
  • письмову згоду сусідів
  Для сприяння у встановленні пандуса також можна звернутись у відповідний відділ соціального захисту населення або у центр соціальних служб. 
  Для того щоб встановили пандус при будівлі органів державної влади, підприємств, установ, організацій будь-якої форми власності потрібно звертатись із письмовою заявою до керівників відповідних органів державної влади, підприємств, установ, організацій.
  Встановлення пандусу не потребує отримання будь-яких дозвільних документів, оскільки належить до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію (постанова КМУ від 07 червня 2017 року № 406).
  ЯК САМОСТІЙНО ВСТАНОВИТИ ПАНДУС?
  Якщо особа з інвалідністю або її представник бажають самостійно встановити пандус на території багатоквартирного будинку, де мешкає особа з інвалідністю, їм треба дотримуватися таких правил:
   • Повідомити про своє бажання встановити пандус органу, який займається утриманням відповідного багатоквартирного будинку (органу місцевого самоврядування, житлово-будівельному кооперативу (ЖБК) чи об’єднанню власників багатоквартирного будинку (ОСББ).
   • З метою уникнення можливих конфліктів отримати письмову згоду від інших мешканців будинку. 
  Тобто, якщо є згода сусідів щодо встановлення пандуса та відповідні на це кошти встановити його можна самостійно без дозволу державних органів.
  Пандус може бути зовнішнім та внутрішнім. 
  КУДИ СКАРЖИТИСЬ ПРИ ВІДМОВІ У ВСТАНОВЛЕННІ ПАНДУСА?
  • у міську раду, якщо йдеться про проблеми із доступністю в інфраструктурі міста або у транспорті;
  • у відділ захисту прав споживачів у разі, якщо людина з інвалідністю не може потрапити до магазину через відсутність пандуса;
  • у Держслужбу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, якщо порушення є в доступності аптеки. Адже саме ця структура видає ліцензію на роботу аптеки, а однією з ліцензійних умов є вимога доступності аптеки для маломобільних груп населення;
  • у архітектурно-будівельну інспекцію, якщо йдеться про новозбудований об’єкт;
  • у прокуратурі міста, адже ця структура має стояти на контролі захисту прав людей;
  • до суду, якщо вищеперелічені інстанції належним чином не відреагували та проблему не виправили.