: Відпустки на час карантину
У зв’язку з встановленням карантину на території України у батьків, які працюють, виникає потреба забезпечити догляд за малолітніми дітьми, які не зможуть відвідувати заклади освіти. Якоїсь окремої оплачуваної відпустки на період таких обставин не передбачено. Тож варто обирати із того, що є.
Відповідно до ЗУ «Про відпустки» людина має право на різні види відпусток: соціальну оплачувану на 10 днів, оплачувану щорічну, відпустку без збереження заробітної плати до 15 днів, і, зокрема, відпустку без збереження заробітної плати на період карантину.
Оплачувані відпустки
Якщо у вас є можливість перенести щорічну відпустку або взяти невикористану соціальну відпустку на дитину і ви цього потребуєте – звертайтесь до керівництва із письмовою заявою. Соціальна відпустка на дітей є оплачуваною, тож для працівника піти у таку відпустку під час карантину значно вигідніше. Таку відпустку надають в обов’язковому порядку, тож якщо працівник захоче скористатися своїм правом на її отримання, роботодавець не вправі відмовити йому в цьому. Нагадаємо, хто ж має право скористатися такою відпусткою. Таку відпустку надають:
- жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років; або дитину з інвалідністю; або яка усиновила дитину;
- матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи;
- одинокій матері;
- батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, чи одному із прийомних батьків.
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 днів.
Відпустки без збереження заробітної плати
Якщо можливості взяти оплачувану відпустку немає, то тоді залишаються відпустки без збереження заробітної плати, що поділяються на :
- відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. Така відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
- звичайну неоплачувану відпустка за згодою сторін (звісно, якщо впродовж календарного року ще не використано 15-ти днів такого відпочинку).За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік. Після внесення змін ЗУ “Про відпустки” було доповнено нормою щодо того, відпустка за власний рахунок на період карантину не буде врахована у загальний строк, який передбачається щодо такої відпустки на рік.
У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину, відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», термін перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний строк.
Неповний робочий час
На період карантину також може бути установлено неповний робочий час (можна звести тижневу тривалість роботи до мінімуму), причому ввести такий режим не безстроково, а на певний час. До того ж, на прохання вагітної жінки, яка має дітей віком до 14 років або дитину інваліда, або осіб, які виховують малолітніх дітей без матері, роботодавець не просто може, а навіть зобов’язаний установити їм неповний робочий час;
- удатися до організації надомної роботи. Такі умови роботи цілком можна встановлювати й тимчасово;
- запровадити гнучкий графік роботи: час початку, закінчення та тривалості робочого часу впродовж робочого дня віддається на розсуд самого працівника.
Щодо останнього, то гнучкий режим робочого часу (ГРРЧ) передбачає встановлення за погодженням між роботодавцем та працівником на визначений строк чи безстроково при прийнятті на роботу або згодом. У 2006 році Мінпраці затвердило «Методичні рекомендації щодо встановлення гнучкого режиму праці» (наказ від 04.10.2006 р. № 359), які регулюють умови та порядок запровадження ГРРЧ.
Пам’ятайте і про те, що примусове відправлення працівників у відпустки без збереження зарплати - грубе порушенням законодавства про працю!
З питань порушення законодавства про працю можна звернутися до Державної служба України з питань праці (Держпраці).
Юридична та фактична адреса:
01601, м. Київ, вул. Десятинна, 14
Е-mail: dsp@dsp.gov.ua Тел. (044) 279 00 85, факс (044) 289-55-24
Телефон для консультацій: (044) 288 10 00
Канцелярія: телефон для довідок щодо отримання вхідного реєстраційного номера: (044) 289-86-76
Додатково проконсульватися громадяни можуть у Жовтоводському бюро правової допомоги. На період карантину всі консультації фахівців Жовтоводського бюро правової допомоги здійснюватимуть в дистанційному режимі за тел. 050-505-28-33. Всеукраїнська гаряча лінія системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно).