EUR: 38,35 грн.
USD: 40,9 грн.
Сьогодні: +13..+14 °C, хмарно

: Розірвання шлюбу в судовому порядку

    У випадку, коли подружжя має неповнолітніх дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, шлюб може бути розірваний лише у судовому порядку.
    Справи про розірвання шлюбу розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами в порядку позовного провадження. За подання позовної заяви про розірвання шлюбу сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Якщо шлюб розривається через суд, свідоцтво про розірвання шлюбу не видається.
    Розірвання шлюбу у порядку окремого провадження
    У порядку окремого провадження розглядаються справи про розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі. Справа про розірвання шлюбу за заявою особи, засудженої до позбавлення волі, може бути розглянута судом за участю представника такої особи. При розірванні шлюбу за спільною заявою подружжя обов’язковою є наявність згоди між дружиною та чоловіком щодо розірвання шлюбу. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
    Договори, які подружжя подає під час розгляду справи про розірвання шлюбу
     Разом зі спільною заявою в порядку окремого провадження подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те:
    -з ким із них будуть проживати діти;
    -яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо;
    -умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
     Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений та передбачати:
    -способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину тим з них, хто проживає окремо від дитини;
    -порядок, умови та форми (грошова і (або) натуральна) надання утримання одним з батьків.
     У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. 
    Вартість
    За подання заяви про розірвання шлюбу в порядку окремого провадження особа повинна сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 3 п.1 ч. II ст. 4 ЗУ»Про судовий збір») крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.
    Строк розгляду
    Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу ‘після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.
    Розірвання шлюбу в порядку позовного провадження
    У порядку позовного провадження судами загальної юрисдикції (за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача або за домовленістю за місцем проживання/перебування позивача/відповідача) розглядаються справи про розірвання шлюбу у випадках, коли один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу або ухиляється від подання спільної заяви подружжя до органу реєстрації актів цивільного стану чи суду. Провадження у справі відкривається судом на підставі позовної заяви, поданої одним з подружжя у встановленому порядку.
    Суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини з інвалідністю та інші обставини життя подружжя. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
    Вартість
    За подання позовної заяви про розірвання шлюбу в порядку позовного провадження особа повинна сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 3 пункту 1 ч. II ст. 4 ЗУ «Про судовий збір») крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.
    Строк для примирення
    У справі про розірвання шлюбу суд може зупинити розгляд справи і призначити подружжю строк для примирення, який не може перевищувати шести місяців (ч. 7 ст. 240 ЦПК України). Вжиття судом заходів щодо примирення подружжя застосовується у випадку відсутності згоди одного з них на розірвання шлюбу за ініціативою однієї зі сторін або суду у формі відкладення розгляду справи слуханням та надання сторонам строку на примирення. 
    Якщо після закінчення призначеного судом строку примирення подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу, суд вирішує справу по суті.
    Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений будь-ким з подружжя у випадках:
    -вагітності дружини;
    -протягом одного року після народження дитини.
    Винятки :
    - позов може бути подано у разі, коли один з подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини (право на розірвання шлюбу за таких обставин не пов’язується з винесенням судом обвинувального вироку);
    - позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини може бути подано, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою у встановленому порядку шляхом подання заяви про визнання батьківства;
    - чоловік або дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.
    Додаткові консультації з правових питань громадяни  можуть отримати у Жовтоводському бюро правової допомоги за адресою: м. Жовті Води, бул. Свободи, 62, 4-й під’їзд, тел.050-505-28-33. Всеукраїнська гаряча лінія  системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно).