EUR: 38,35 грн.
USD: 41,1 грн.
Сьогодні: +7..+9 °C, рвані хмари

: Права неповнолітнього при затриманні поліцією

    Ст. 29 Конституції України зазначає, що кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
    «Якщо Вас затримала поліція, це зовсім не означає, що Ви – злочинець. Кожен громадянин повинен знати свої права»
    Про факт і місце затримання неповнолітнього обов’язково повідомляють батькам або особам, що їх замінюють. Затримання та взяття під варту неповнолітнього застосовується лише у виняткових випадках, коли це викликається тяжкістю злочину.
    Отже, якщо ти неповнолітній та привернув увагу поліції потрібно тримати себе зібрано, спокійно і впевнено. Пам’ятай, ТИ – вільна людина і можеш робити все, що не заборонено законом. А вони – представники влади і зобов’язані діяти тільки так як їм дозволяє закон. Одним з варіантів початку такого спілкування може бути вимога працівників патрульної служби пред’явити документи. В такому разі потрібно ввічливо поцікавитись про підстави такої вимоги. Адже, відповідно до Ст. 32 ЗУ «Про Національну поліцію»  поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, у таких випадках:
    - якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
    - якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
    - якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
    - якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
    - якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
    -якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.
    Отож, поцікавитись у зв’язку з чим Ви привернули увагу поліції буде не зайвим.
    Перед початком будь-якого спілкування попроси у співробітників представитись (якщо вони цього ще не зробили) та пред’явити службові посвідчення. Крім того, перепиши з посвідчень всі дані працівників (П.І.Б., посаду, тощо). А вже потім пред’являти свої документи. Насправді кожен громадянин має таке право, а працівники поліції зобов’язані таке прохання задовольнити (ст.18 ЗУ «Про Національну поліцію»).
    Незважаючи на реформу правоохоронної системи, методи її роботи залишаються старими. І затримати підлітка можуть за помилковим, а то й абсурдним звинуваченням. Пам’ятайте,  законослухняність особи не гарантує дотримання законів щодо неї. 
     Формальним приводом для направлення у відділення поліції може стати, наприклад, відсутність документів. Законом це не призначено, однак, сперечання з поліцейськими можуть бути розцінені як опір співробітникам правоохоронних органів. А це – привід для притягнення до адміністративної відповідальності.
    У цій ситуації важливо не забувати, що у підлітків теж є свої права, які потрібно знати і вміти ними користуватися. Що повинен знати підліток при спілкуванні з поліцією?
    - Поводься спокійно і чемно. Не чини опору і не лізь в бійку і не намагайся втекти;
    - Дізнайся підставу свого затримання
    - Повідом близьких та друзів усіма можливими способами про місце свого знаходження
    - Вимагай, щоб поліція повідомила про твоє затримання когось із членів родини
    - Вимагай надання медичної допомоги, якщо до тебе було застосовано силу
    - Зафіксуй час затримання та вимагай щоб він був зазначений у протоколі
    - Запиши імена поліцейських, з якими спілкуєшся (ці відомості не є конфіденційними)
    - Повідом поліцейського що ти не повнолітній
    Підліток має право:

    - на побачення з адвокатом до першого допиту
    - зберігати мовчання і відмовитись ставити підпис на будь якому документі
    - не підписувати ніяких документів за відсутності дорослих, яким він довіряє або адвоката
    Головне, що повинен знати підліток: не брати на себе провину за дії яких він не вчиняв!
    Основна перевага неповнолітнього на слідчих діях (допити, обшуки, тощо) – це те, що вони не можуть проводитись без присутності законного представника (батькам або особам, що їх замінюють).  Тому як тільки поліцейські дізнаються, що затримали неповнолітнього (а це вже ваше завдання, щоб вони дізнались, фраза «Не казатиму нічого без законного представника» – ваше все), вони намагаються «надати» законного представника – найчастіше це якийсь співробітник, що має освіту психолога. Від такої допомоги потрібно категорично відмовлятись і вимагати присутності свого адвоката та рідних – саме в такому порядку. Пам’ятайте, якщо вам говорять: «Ти все визнай і тебе випустять», то це просто результат психологічної обробки. Ваш найкращий друг –це адвокат, в ідеалі – зі свого оточення. Законодавство вимагає присутності законного представника на всіх слідчих діях, тому слідчі дії, проведені без його присутності, є незаконними. Неповнолітніх не мають права тримати в камерах з повнолітніми. Якщо вас намагаються посадити в камеру до повнолітніх – не ведіться. Це роблять для того, аби спеціально навчені люди витягували з вас інформацію про інкриміновані вам злочини. 
    Номери телефонів які слід запам’ятати:
    0-800-500-255 або 772 — національна дитяча “гаряча лінія”
    0-800-213-103 — безоплатна правова допомога