: Боргова розписка
Боргова розписка – один із способів оформлення зобов’язань між фізичними особами та є підтвердженням укладення між сторонами договору позики. Цей документ засвідчує право позикодавця на вимогу своїх грошей від позичальника до дати, встановленої у договорі. Будь-який позикодавець при наданні Вам коштів, хоче бути впевненим, що поверне їх собі і, відповідно, вимагатиме документального засвідчення факту надання коштів. Найпростіший спосіб – це укладення договору позики або боргової розписки.
В ст. 1047 Цивільного кодексу України (надалі – ЦК) встановило обов’язкове письмове оформлення договору позики у разі, якщо сума позики перевищує в 10 разів встановлений розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (на сьогодні він складає 17 грн). Тобто якщо Ви взяли в борг 170 грн і більше, без письмової розписки не обійтися.
Відповідно до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Договір позики є одностороннім договором, оскільки після укладення цього договору всі обов’язки за ним, у тому числі повернення предмета позики або визначеної кількості речей того ж роду та такої ж якості, несе позичальник, а позикодавець набуває за цим договором тільки права.
Згідно із ч. 2 ст. 1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Отже, письмова форма договору позики з огляду на його реальний характер є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику. Якщо кошти надаються у іноземній валюті, повернення також повинно буде здійснюватися у відповідній іноземній валюті, або за курсом цієї іноземної валюти у відношенні до гривні, який діє на момент винесення судового рішення, що додатково підтверджується Постановою Верховного суду України від 24.02.2016 р. Тобто, якщо в цей період курс іноземної валюти (наприклад, долару США) виріс, то сума до повернення (в гривневому еквіваленті) вже буде збільшена відповідно.
При оформленні позики через розписку слід звернути увагу на те, що суму боргу позикодавець має можливість збільшити за рахунок індексу інфляції, а також 3% річних від суми боргу. При чому 3% річних нараховуються і на зобов’язання в іноземній валюті.
Відповідно до ст. 1048 ЦК України, позикодавець також має право отримати від позичальника проценти від суми позики, розмір яких встановлюється договором.
У разі неповернення коштів розписка, без будь-яких додаткових документів, квитанцій, свідків, стане головним доказом наявності боргу, якщо справа дійде до суду. Суд не розглядає розписку як договір, оскільки розписка не володіє істотними умовами договору, суд розглядає розписку як ДОКАЗ передачі боргу боржника.
Особливо треба звернути увагу на те, що частиною першою ст. 1049 ЦК України встановлено, що за договором позики позичальник зобов’язаний повернути суму позики у строк та в порядку, що передбачені договором. Таким чином, розписка як документ, що підтверджує боргове зобов’язання, має містити умови отримання позичальником в борг із зобов’язанням її повернення та дати отримання коштів.
Крім усього вищевикладеного, в договорі позики необхідно чітко прописати всі реквізити сторін (ПІБ, ІДН, місце реєстрації / проживання кредитора і боржника, паспортні дані сторін, контактні телефони, електронну пошту тощо).
Слід також пам’ятати, що необхідно чітко (з розшифровкою) прописувати предмет позики — якщо це грошова валюта, то вказати якої країни, наприклад, долари США, Канади або Австралії, оскільки чітко не охарактеризувавши предмет договору можна недоотримати суму боргу, а якщо це річ — вказати її характеристики, стан, грошову вартість (можна її сфотографувати).
Чим більше інформації про позичальника буде зазначено в борговій розписці, тим легше буде вирішити проблему з поверненням коштів, а виходить, питання: як забрати борг із розпискою, буде мати більше шансів на позитивний результат.
Вирішувати питання як стягнути борг по розписці необхідно відразу після виявлення факту порушення зобов’язань позичальником. Щоб позичальник міг добровільно врегулював спір, йому необхідно відправити письмову претензію, у якій попередити про можливе звернення до суду у випадку неповернення боргу. Можливо, претензія, і принесе результати, тоді звернення до суду не знадобиться. Але, якщо позичальник ігнорує або категорично відмовляється повертати гроші, отримані в борг під відсотки або без них, тоді кредиторові важливо не затягувати із цією проблемою, і якнайшвидше звертатися до суду. До позовної заяви обов’язково варто прикріпити боргову розписку і копію претензії.
Додаткові консультації з правових питань громадяни можуть отримати у Жовтоводському бюро правової допомоги за адресою: м. Жовті Води, бул. Свободи, 62, 4-й під’їзд, тел.050-505-28-33.
Всеукраїнська гаряча лінія системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно).