Транспорт: Як отримати водійське посвідчення
Процес отримання водійського посвідчення можна розділити на три кроки.
Крок 1. Навчання в автошколі
Обираючи автошколу, обов'язково попросіть їх показати:
- ліцензію, видану Міністерством Освіти і Науки України;
- сертифікат про акредитацію, виданий Головним сервісним центром МВС України.
В нагоді Вам може стати ось цей сервіс від МВС України. Там можна знайти найближчу акредитовану автошколу, а ще її контакти, категорії, за якими вона може проводити навчання, та срок дії ліцензії.
Також не зайвим буде поцікавитися, що входить у вартість навчання і за що доведеться доплачувати в процесі навчання та складання іспитів. Зазвичай спочатку просять внести половину вартості за теоретичний курс, решта грошей дозволяють заплатити перед початком практичних занять з водіння. Однак можуть вимагати і повну оплату курсу до початку занять.
Для запису на курси в автошколі вам будуть потрібні такі документи:
- заяву на ім'я керівника установи (з зазначенням місця проживання та категорії транспортного засобу, право на управління якого Ви хотіли отримати);
- паспорт (пред'являється особисто);
- копія ідентифікаційного коду;
- чотири фотографії розміру 3,5х4,5;
- медична довідка (або її можна получить під час навчання в автошколі).
Як правило, навчання в автошколі займає не більше 2-3 місяців. Курс складається з теоретичних і практичних занять (водіння). Так як майбутні водії в автошколи приходять з різним рівнем підготовки, практичні заняття не лімітуються.
Після закінчення навчання в автошколі обов'язкової потрібно здати внутрішні іспити з Правил дорожнього руху та водінню автомобіля.
Підтвердженням проходження підготовки і перепідготовки водіїв транспортних засобів є свідчення, яке дійсно 10 років . Протягом цього часу у Вас буде можливість здати іспити в ДАІ, не проходячи курс навчання заново.
Крок 2. Складання іспитів в сервісному центрі МВС
Після здачі внутрішнього іспиту Вам потрібно пройти іспит в будь-якому зручному для Вас сервісному центрі МВС, прив'язки до місця реєстрації немає. Щоб дізнатися найближчий сервісний центр МВС перейдіть за цим посиланням.
Складаючи іспит разом з групою, з якої навчалися в автошколі, документи до територіального сервісний центр МВС за місцезнаходженням навчального закладу подають представники автошколи. Вам треба взяти з собою тільки паспорт.
Але якщо Ви не змогли скласти іспит разом з групою, Вам необхідно забрати в автошколі здані раніше фотографії та свідоцтво про закінчення навчання і подати документи одним з двох способів.
Спосіб 1. Через портал iGov.
Щоб записатися на іспит, перейдіть за посиланням, виберіть свій регіон, авторизуйтесь, внесіть дані і прикріпіть копії необхідних документів. Після Ви отримаєте sms і e-mail з подальшими інструкціями. Якщо Вашого регіону поки немає на порталі, скористайтеся іншим способом.
Спосіб 2. Самостійно.
Вам необхідно підійти в сервісний центр МВС з такими документами:
- заяву;
- паспорт або інший документ, що засвідчує особу;
- дві кольорові фотографії розміром 3,5 х 4,5 см;
- свідоцтво про закінчення автошколи.
Перед початком іспитів в територіальному сервісному центрі МВС Вам видадуть екзаменаційний лист, в якому на першій сторінці необхідно перевірити, чи правильно вказані:
- Ваші П.І.Б .;
- серія та номер паспорта;
- Ваше прізвище та ім’я латиницею (допускається виправлення згідно закордонний паспорту).
Поставити особистий підпис.
На другій сторінці необхідно:
- перевірити наявність Вашого фото;
- поставити особистий підпис в прямокутнику під фото;
- вказати місце роботи або навчання, посада;
- поставити особистий підпис в кінці сторінки.
У сервісному центрі МВС після заповнення бланків необхідно заплатити близько 300 грн за національне водійське посвідчення, договір страхування майна і зовнішні іспити.
Іспит, як і в автошколі, складається з 2-х частин.
1. Теоретична частина.
Тестування на комп'ютері, за 20 хвилин необхідно відповісти на 20 питань, при цьому допускається не більше 2-х помилок.
Ви повинні добре знати:
- правила дорожнього руху;
- дорожні знаки;
- розмітку;
- основи права,
- основи безпеки руху;
- основи надання медичної допомоги при ДТП.
При успішній здачі теоретичної частини іспиту Ви допускається до практичної частини і цей результат вважається дійсними протягом трьох місяців.
Якщо Ви допустили більше 2-х помилок або не вклалися в 20 хвилин, до практичної частини Ви не допускається. Спробувати знову здати теорію ви зможете не раніше, ніж через 5 днів. При цьому теоретичний іспит можна здавати необмежену кількість разів (кожна перездача – додатково 30 грн).
2. Практична частина.
Перевіряють Ваші навички керування транспортними засобами відповідних категорій. Кількість перездач практичну частину іспиту обмежена 3-ма спробами. Якщо Вам не вдалося здати – доведеться знову пройти повний курс навчання в автошколі за тією ж схемою. На практиці до таких крайнощів, як правило, не доходить.
Навички водія оцінюються по виконанню наступних дій:
- підготовка до початку руху;
- своєчасне включення попереджувальних сигналів;
- використання дзеркал заднього виду;
- початок руху;
- рух по прямій;
- розгін і перемикання передач з нижніх на вищі і з вищих на нижні;
- вибір дистанції і інтервалів між транспортними засобами;
- об'їзд стоять транспортних засобів (в тому числі загального користування) та інших перешкод;
- перестроювання з однієї смуги руху на іншу;
- випередження та обгін;
- маневрування на дорозі, має дві або більше смуги для руху в одному напрямку;
- реакція на сигнали, що подаються іншими користувачами доріг;
- увагу по відношенню до інших транспортних засобів;
- дотримання права проїзду транспортних засобів, що мають перевагу в русі;
- оцінка дорожніх обставин при наближенні до нерегульованого перехрестя, облік вимог знаків, розмітки, сигналів інших учасників руху;
- оцінка дорожніх умов при під'їзді до регульованого перехрестя. Подача, при необхідності, попереджувальні сигнали;
- зупинка перед перехрестям;
- дотримуєтеся ви знаків світлофора або регулювальника;
- зупинка транспортного засобу;
- зупинка автомобіля на підйомі, а потім відновлення руху (при цьому автомобіль повинен плавно зрушити з місця і може відкотитися назад не більше ніж на 20 см, двигун повинен працювати);
- плавне рушання з місця після зупинки;
- гальмування і зупинка автомобіля при різних швидкостях, включаючи екстрену зупинку, якщо дозволяє дорожня ситуація і умови руху;
- розворот при обмеженій ширині проїжджої частини і рух заднім ходом.
Іспит може проводиться в один або два етапи в залежності від умов. Якщо в два етапи, то частина іспиту може прийматися на автодромі або спеціальному майданчику.
У сервісному центрі МВС розроблені спеціальні маршрути. Стандартна довжина маршруту – від 1,5 до 4 км з елементами, які дають можливість перевірити навички керування автомобілем.
Маршрути оформляються у вигляді карти (схеми маршруту) розміром 200 х 300 мм, кожному кандидату видається порядковий номер. До початку іспиту екзаменатор знайомить Вас з однією з випадково обраних маршрутних карт.
Практичний іспит триває від 15 до 30 хвилин, для кандидатів, що здають екстерном – більше 30 хвилин. Для успішного складання іспиту кандидат у водії повинен не допустити більше 3 помилок, що здають екстерном – 4.
Якщо кандидат у водії відмовляється виконати зазначений елемент або створює аварійну ситуацію, яка змушує екзаменатора втрутитися в керування автомобілем – іспит не складено.Як отримати водійське посвідчення