EUR: 37,45 грн.
USD: 40,7 грн.
Сьогодні: +14..+14 °C, рвані хмари

: ЖКХ - право на належну якість послуг

  Платите за комуналку вчасно? Маєте право на належну якість послуг!

  Основними нормативними актами в сфері захисту прав споживача житлово– комунальних послуг є Закони України «Про захист прав споживачів», «Про житлово-комунальні послуги». Житлово-комунальні послуги — це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. До житлово-комунальних послуг відносяться всі послуги, які забезпечують нам належні умови проживання, зокрема – вивезення побутових відходів, послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, постачання електричної енергії, водо-, газопостачання тощо.
  Серед учасників відносин у сфері житлово-комунального господарства Закон розрізняє:
  - виробників (виробляють послуги), виконавців (надають послуги),
  - власників (володіють відповідним приміщенням),
  -  споживачів (споживають або мають намір споживати послуги).
  Що робити та куди звертатись у разі порушення виконавцем послуг умов договору?
  1.Споживач має право викликати представника підприємства-управителя для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначити строки, види, показники порушень та максимально описати, в чому саме були порушені права.
  Представник виконавця відповідної послуги зобов’язаний з’явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором. Тому для того, щоб розуміти, як діяти у випадку порушення  прав споживача ЖКП, у першу чергу необхідно уважно ознайомитися з умовами договору.
  Якщо виконавець виконав  вимогу та направив до вас свого представника, то тепер необхідно скласти акт-претензію, який маєте підписати ви та представник виконавця послуги.
  Якщо ж представник виконавця  не з’явився для підписання акта у встановлений договором строк або необґрунтовано відмовився від підписання акта-претензії, то акт вважається дійсним, якщо його підпишете ви, а також не менш як два ваших сусіди.
  2. Направлення акта-претензії виконавцю відповідної послуги, який протягом трьох робочих днів з моменту отримання акта-претензії має вирішити питання про перерахунок здійснених вами платежів або надати вам обґрунтовану письмову відповідь у задоволенні вашої претензії. Тут важливо правильно направити свою претензію. Робіть це або рекомендованим листом (з повідомленням про вручення) або нарочно, під розпис про отримання.
  3.Якщо виконавець відповідної послуги відмовив  у задоволенні  претензії, то ви маєте право звернутися до суду за захистом своїх прав.
  Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі  звільняються від необхідності сплачувати судовий збір.
  У сфері житлово-комунального господарства діють такі ж правила, як і в будь-якій іншій сфері послуг, тому якщо ви сплачуєте вартість житлово-комунальних послуг, то маєте  отримати послуги саме тієї якості, яка передбачена для конкретної житлово-комунальної послуги. Кожен споживач має контролювати якість наданих послуг та НЕ БОЯТИСЬ  звертатися до виконавців відповідних послуг з метою відновлення їх якості та безпосередньо захищати свої права. Адже якщо люди вчасно сплачують за послуги, не мають боргів, то і мають право наполягати на належній якості послуги.
  Особи, визначені ст. 14 Законом України “Про безоплатну правову допомогу” (якщо дохід не перевищує 2-х прожиткових мінімумів; якщо пенсія особи з інвалідністю не перевищує 2- прожиткових мінімумів; ветерани війни;  внутрішньо переміщені особи; особи з особливими заслугами перед Батьківщиною, діти тощо) мають ПРАВО НА ПРИЗНАЧЕННЯ АДВОКАТА ЗА РАХУНОК ДЕРЖАВИ для представництва своїх інтересів в суді та інших органах.
  У разі виникнення проблем у стосунках з підприємствами-надавачами послуг, ви зможете також отримати роз’яснення, консультації, юридичну допомогу, звернувшись  до Бюро правової допомоги:
  Жовтоводське — 050-505-28-33, м.Жовті Води, бульвар Свободи, 62.
  П’ятихатське — 05651-3-14-29, 096-188-55-43, м.П’ятихатки, вул.Пушкіна, 107.
  Криворізьке — 0564-95-78-85, 067-276-54-76, м.Кривий Ріг, вул. С.Конткевича, 37.
  Телефон всеукраїнської гарячої лінії 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно).