Освітні пільги для учасників бойових дій та їх дітей

   

З 5 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» № 425-VIII, який вніс зміни до законодавства і закріплює права учасників бойових дій, дітей учасників бойових дій, дітей загиблих військовослужбовців, дітей загиблих учасників масових акцій протесту, дітей переселенців на пільги при отриманні освіти.

Пільги на навчання мають:
- УБД та їх діти;
- особи з інвалідністю внаслідок війни та їх діти
;
- діти загиблих
(у т. ч. добровольців та волонтерів)
 незалежно від того чи брали участь в АТО/ООС, пільга поширюється на всіх осіб, які мають посвідчення УБД/особи з інвалідністю внаслідок війни.

Для УБД  і осіб з інвалідністю 1 січня 2019 року зняли вікове обмеження, тобто такі особи можуть отримати пільги на навчання від держави у будь якому віці. А ось їх діти та діти загиблих можуть отримати державну цільову підтримку від держави до 23-х років.

Надається, як передбачено законодавством – державна цільова підтримка на здобуття професійно-технічної та вищої освіти, а саме:

– повна або часткова оплата навчання;

 – пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти;

– соціальна стипендія;

– безоплатне забезпечення підручниками;

– безоплатного доступу до мережі Інтернет;

– безоплатне, або з пільговою оплатою проживання в гуртожитку;

Важливо! УБД, їх діти, особи з інвалідністю, їх діти, діти загиблих не мають права на позачерговий чи позаконкурсний вступ до внз.

Як виглядає процедура вступу:

1. Особа здає ЗНО чи вступні випробування (в окремих випадках проходить співбесіду) на рівні з іншими абітурієнтами;

2. Якщо самостійно особа не вступила на місце державного чи регіонального замовлення, то потрібно написати заяву на ім’я ректора з проханням перевести на вакантне місце державного або регіонального замовлення;

1) якщо в університеті за спеціальністю, на яку ви бажаєте вступити немає державного навчання, то вибирайте іншу спеціальність за якою такі державні місця передбачені;

2) відповідно до умов вступу діти загиблих МАЮТЬ бути переведені на місця державного/регіонального замовлення;

3) діти УБД та осіб з інвалідністю внаслідок війни МОЖУТЬ бути переведені, тобто, якщо ви отримаєте відмову, то це буде цілком правомірно;

У приватних університетах немає регіонального чи державного замовлення, такі університети самостійно приймають рішення про те чи надавати пільгу чи ні, наприклад багато таких внз надають знижку на навчання  за контактом.

Самі ж УБД та особи з інвалідністю не переводяться на місця державного чи регіонального замовлення, вони повинні самостійно вступити, тоді держава буде повністю компенсувати вартість навчання. Однак, особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до умов вступу до внз у 2019 році проходять вступні випробування у формі співбесіди. А УБД, замість ЗНО, проходять вступні випробування у формі вступних іспитів.

Пільги поширюються при вступі на бакалаварт і магістратуру.

Навчатися за кошти державного та/або місцевого бюджету громадяни України можуть лише один раз.

Соціальна стипендія надається тільки для тих осіб, які вже зараховані на навчання на денну форму за державним чи регіональним замовленням. Якщо особа має право на дві стипендії: академічну і соціальну, то потрібно вибрати один вид.

 Проживання в гуртожитках:

- для УБД та осіб з інвалідністю - безоплатно.

- для їх дітей - з пільговою оплатою. (Розмір знижки визначає заклад освіти).

            Регулювання:
1. частина 7 статті 12; пункт 28 частини 1 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

2. частина 14 статті 19 Закону України «Про охорону дитинства»

3. частина 17 статті 44 Закону України «Про вищу освіту»

4. частина 1 статті 44-1 Закону України «Про професійно-технічну освіту»

5. Порядок надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти, затверджений постановою КМУ від 23.11.2016 року №975. 

6. Умови прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2019 році, затверджені наказом МОН від 11 жовтня 2018 року №1096.



Читати ще