EUR: 37,45 грн.
USD: 40,7 грн.
Сьогодні: +14..+15 °C, хмарно

Уряд ухвалив нові норми організації харчування у школах та дитсадках

"Перший етап реформування шкільного харчування – оновлення нормативної бази – успішно завершено. Останній і найважливіший документ, норми та Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, 24 березня був затверджений постановою Кабінету Міністрів України, а вчора – офіційно опублікований", - написала дружина Президента Олена Зеленська у Фейсбуці.

За її словами, усі шкільні заклади з 1 вересня 2021 року зобов’язані, зокрема, зменшити кількість цукру у 2-2,5 раза – до 7,5 г на один прийом їжі; збільшити кількість фруктів до 100 г на один прийом їжі; зменшити кількість хліба на 1 прийом їжі з 60-80 г до 30-50 г; збільшити кількість м’яса так, щоб протягом п’ятиденного робочого тижня при одноразовому харчуванні забезпечити дві порції м’яса по 70 г, 100 г або 120 г кожна, залежно від віку дітей; збільшити кількість молочних продуктів при формуванні меню.

Дружина Президента додала, що раніше кількість молока та кисломолочних продуктів на тиждень становила 100 мл, також було передбачено 100 г сиру кисломолочного та 30 г сметани. Нові норми, за її даними, передбачають наявність однієї порції молока або молочних продуктів щодня, а саме: 200 мл молока або 125 мл йогурту чи кефіру, або 125 г сиру кисломолочного, або 75 г сиру м’якого, або 15 г сиру твердого, або 25 г сметани на вибір.

Зеленська також зазначила, що незабаром відбудеться презентація оновленого меню для шкіл, розробленого з урахуванням усіх вимог та нормативів.

Своєю чергою заступник міністра охорони здоров'я - головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко підкреслив, що новими нормами обмежено кількість солі та цукру, жирів, заборонено використання ковбасних виробів, сосисок, рибних консервів.

За його словами, це сприятиме профілактиці утворення надлишкової ваги та ожиріння, розвитку захворювань серцево-судинної системи.

Крім того, головний держсанлікар зауважив, що передбачено можливість обирати найефективнішу модель організації харчування з урахуванням особливостей відповідного закладу – кейтеринг, шляхом здачі харчоблоку закладу в оренду для організації харчування дітей та власними силами закладу.

Він проінформував, що вперше передбачено вимогу щодо організації харчування дітей з особливими дієтичними потребами на підставі медичної довідки.

Як додає один із розробників нового меню, кухар Євген Клопотенко, дозволили спеції. То не про червоний перець, а про куркуму та ароматні трави. Тепер їх можна додавати до їжі.

«Ми візьмемо нові норми, створені МОЗом, та на їх основі розробимо чотирьохтижневі меню для шкіл. Це готові комбінації страв на кожен день, які потім зможе використовувати кожна школа і вписуватися у вимоги до цукру, солі та калорійності, - пише Євген Клопотенко, - Важливо розуміти. Ці норми не змінять світ. Не буде такого, що з їхнього затвердження станеться казка. Після цих норм буде ще багато роботи та врегулювань. Системі треба десь 5 років, щоб збалансуватися та прийти до ідеальної форми, але тепер це буде легше, бо немає радянської протидії на законодавчому рівні. З часом їжа у школах буде настільки гідною, що діти не будуть запихуватися булками та незрозумілими піцами/бутербродами/цукерками».