EUR: 37,3 грн.
USD: 35,6 грн.
Сьогодні: +20..+20 °C, уривчасті хмари

Суспільство: З рахунку зникли кошти. Банк поніс відповідальність!

  Навесні до Жовтоводського бюро правової допомоги звернулася пані Ельвіра. Жінка бідкалася про те, що залишились без пенсії. Її кошти в сумі 2000 грн. з пенсійного рахунку подівались у невідомому напрямку, а жінка лишилась без засобів до існування. Як вона мала харчуватись весь цей період нікого не по цікавило. Як з’ясувалось, кошти були списані в рахунок начебто погашення нею боргу перед АТ КБ «ПриватБанк». При цьому  жодного боргу перед банком пані Ельвіра не мала. Як бути в такій ситуації, жінка також не знала. Вона неодноразово направляла усні та письмові звернення не дали результату, кошти повертати банк не поспішав. З такою проблемою і звернулась пані Ельвіра за юридичною допомогою до фахівців Жовтоводського бюро правової допомоги.

  Оскільки вона мала право на безоплатну вторинну правову допомогу (згідно зі статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» особи), для представництва її інтересів їй було призначено правника – юриста Жовтоводського бюро правової допомоги Марка Веремейчика.

  Юрист Бюро склав позов до суду в порядку захисту прав споживачів фінансових послуг про відшкодування завданої матеріальної та моральної (немайнової) шкоди. Правовий спосіб захисту прав споживачки фінансових послуг дав результат. У жовтні Жовтоводським міським судом Дніпропетровської області було винесене рішення. Суд постановив:

  -         стягнути з Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк» на користь  позивачки матеріальну шкоду у розмірі 2086  гривень 32 коп.;

  -         стягнути з Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк», на користь позивачки, 2000 гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди.

  Щоб інші люди знали, як захищати свої права споживачів фінансових послуг юрист Марк Веремейчик підготував коротке роз’яснення.

  Коли можуть бути списані кошти з рахунку людини?

  Відповідно до ч. 2 ст. 1071 ЦК України грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.

  Які є підстави для повернення незаконно списаних коштів?

  Відповідно до вимог ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов`язана повернути потерпілому це майно.

   

  У випадку з пані Ельвірою ані рішення суду на користь банку, ані жодної іншої підстави для списання коштів з карткового рахунку не існувало, тому суд зобов’язав повернути раніше списані кошти на рахунок позивачки.

  Як стягнути нанесену моральну шкоду?

  Протиправні дії банку щодо  списання коштів з рахунку, змусили пані Ельвіру чимало понервуватись, адже в якийсь момент вона  не змогла собі придбати навіть їжу, бо залишилась без засобів до існування. Суд визнав дії банку такими, що спричинили моральні страждання та переживання, і погодився з тим, що людина отримала моральну шкоду. Тому  «ПриватБанку» на користь позивачки буде стягнуто додаткових 2000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди. Рішення суду – до вашої уваги https://reyestr.court.gov.ua/Review/92099021

   

  Юрист Жовтоводського бюро правової допомоги Марк Веремейчик наголошує:

  «Наразі захист прав споживачів фінансових послуг здійснюється Національним банком України. Тому першими кроками, коли ви зіштовхнулись з проблемою, мають бути письмове звернення до банківської установи та до Національного банку України.   Якщо в досудовий спосіб вирішити проблему не вдалось, звертайтесь до суду. Приклад пані Ельвіри довів ефективність судового способу».

  Контакт-центр Нацбанку 0 800 505 240. Звертатися  до Національного банку можна і через дистанційні канали: на електронну пошту nbu@bank.gov.ua направляйте скановану копію звернення разом з документами або на поштову адресу: 01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9 - направляйте паперовий варіант звернення з копіями рекомендованим листом з повідомленням про вручення та описом вкладення.

  Нагадуємо, що контакт-центр системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103. Адреси центрів ви можете переглянути тут https://www.legalaid.gov.ua/tsentry

  Застосунок "Безоплатна правова допомога" - правовий порадник у смартфоні, який може стати в пригоді у багатьох випадках. Щоб завантажити з App Store або Google Play, перейдіть зі свого смартфона за посиланням: https://www.legalaid.gov.ua/application.php